Wieczory u Telemanna

0
Tablica upamiętniająca kompozytora, umieszczona na budynku Bramy Wybrańców (obok zamku) w Pszczynie, fot. Renata Botor-Pławecka
Reklama

15-16 października odbędą się Wieczory u Telemanna. W piątek muzyka zabrzmi w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku. W sobotę – w kościele ewangelickim. Początek koncertów o godz. 18.00.

Podczas pierwszego wieczoru w Sali Lustrzanej będzie można posłuchać dwóch kwartetów smyczkowych (C-dur nr 1 i Es-dur nr 2 z opusu 8) Józefa Elsnera. Tego kompozytora kojarzy się głównie jako nauczyciela Fryderyka Chopina. Tymczasem to artysta o barwnym życiorysie i wielu talentach oraz imponujących zasługach dla kultury polskiej. Dopełnieniem koncertu będzie Kwartet d-moll Stanisława Moniuszki, kojarzonego głównie z twórczością operową i pieśniową. Co ciekawe, kwartet ten dedykowany był Elsnerowi. Utwory zostaną wykonane przez muzyków z Equilibrium String Quartet.

Drugi wieczór w całości wypełnią utwory Georga Ph. Telemanna. Kompozytor był zafascynowany polską muzyką ludową, z którą zetknął się podczas pobytu na dworze hrabiego Promnitza w Żarach i Pszczynie. Wyraźne jej ślady (szczególnie polskich tańców) można odnaleźć w wielu kompozycjach w „typie polskim”.  Te właśnie dzieła będzie można usłyszeć podczas sobotniego koncertu w wykonaniu światowej klasy orkiestry „Holland Baroque”. Holendrzy, dokładnie studiując „polskie” kompozycje Telemanna i wsłuchując się w nie, odnajdują w nich niezwykłą energię i świeżość. Ten koncert odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pszczynie.

Bilety na każdy z koncertów można kupić za pośrednictwem strony internetowej https://rezerwacja.zamek-pszczyna.pl/ lub w kasach Muzeum Zamkowego w Pszczynie w godzinach otwarcia muzeum. Cena 60 zł.

WIECZÓR I

Reklama

Piątek, 15 października, godz. 18.00

Sala Lustrzana zamku pszczyńskiego

EQUILIBRIUM STRING QUARTET w składzie: Sulamita Ślubowska – skrzypce, Małgorzata Malke – skrzypce, Anna Nowak – altówka, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela.

W programie:

Józef Elsner – Kwartet smyczkowy Es-dur op. 8 nr 2

Stanisław Moniuszko – Kwartet smyczkowy d-moll

Józef Elsner – Kwartet smyczkowy C-dur op. 8 nr 1

WIECZÓR II

Sobota, 16 października, godz. 18.00

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Pszczynie

HOLLAND BAROQUE w składzie: Judith Steenbrink – skrzypce, Katarina Aleksić – skrzypce, Chloe Prendergast – skrzypce, Filip Rekieć – altówka, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela, Christoph Sommer – lutnia, Tineke Steenbrink – klawesyn.

W programie:

Utwory Georga Philippa Telemanna:

Polonié

Polonesie

Concerto Polonois B-dur TWV 43:B3

Partie Polonois TWV 39

Concerto Polonois G-dur TWV 43:G7

(r), źródło: materiały prasowe

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here