Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w naszym regionie

0

W niedzielę, 13 stycznia (ale nie tylko w tym dniu) także w miejscowościach naszego regionu odbędzie 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbiórka odbywa się pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych”.

Jak informuje Jerzy Owsiak, szef fundacji WOŚP, celem tegorocznego finału będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.

Świerczyniec – bal przebierańców i pokaz iluzji
Finał WOŚP w Świerczyńcu odbywa się 12-13 stycznia w Gminnej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W niedzielę, 14 stycznia o godz. 14.35 – dzieci z świetlicy środowiskowej przedstawia musical świąteczny. 15.20 – występy przedszkolaków, 15.55 – uczniowie szkoły podstawowej przedstawią „Czerwonego Kapturka” po śląsku, 16.25 – ogłoszenie wyników konkursu plastycznego, 16.45 – występy podopiecznych Akademii Talentów w Bojszowach, 17.10 – spotkanie z himalaista Piotrem Głowackim, 18.15 – pokaz tańca brzucha, 18.25 – występ wokalny Julii Parszewskiej, 19.15 – koncert orkiestry KWK Ziemowit, 20.00 – Światełko do Nieba, 20.40 – pokaz iluzjonisty Rafała Mulki z Beskidzkiego Teatru Iluzji.
Przez cały weekend czynna będzie fotobudka, symulator lotu samolotem i jazdy rollercoasterem oraz stanowiska z goglami z wirtualną rzeczywistością. Odbywać będą się: kiermasz rękodzieła i kursy pierwszej pomocy. Będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku, a dla wzmocnienia poczęstować się pajdą ze smalcem, grochówką z kotła i kiełbaską z grilla. Odbywać będą się też warsztaty przetrwania, a w sobotę cyklicznie licytacje różnych gadżetów.
Wstęp – datek do puszki WOŚP.

Tychy – kąpiel morsów i mecz gwiazd
13 stycznia finał WOŚP odbędzie się na placu Baczyńskiego i w Pasażu Andromeda. Początek o godz. 13.00. Zaplanowano sporo atrakcji, m.in. wystawa samochodów klasycznych i terenowych, warsztaty robotyki, pokaz kąpieli morsów w specjalnym basenie, pokazy tańca, karate, ratownictwa medycznego i tresury psów. Będzie też możliwość oddania honorowo krwi i zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Przewidziano gry i zabawy dla dzieci, a dla starszych koncerty zespołów: Kluski, Trzecia Miłość, Perły i Łotry, Hertz Klekot, Klaustrofobia i Harissa.
Główna impreza finału WOŚP w Tychach odbędzie się 19 stycznia o godz. 17.00 na Stadionie Zimowym w Tychach. Tradycyjnie w meczu hokejowym z przymrużeniem oka zmierzy się Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich z ekipą telewizji TVN.

Bieruń – Bieg Utopca i sportowy piknik
13 stycznia o godz. 10.30 z rynku wystartują uczestnicy Biegu Utopca, a o 11.00 w hali sportowej (ul. Szarych Szeregów 15) rozpocznie się Sportowy Piknik Rodzinny. Będą gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy, pokazy różnych dyscyplin sportowych. O godz. 18.30 w kinoteatrze Jutrzenka odbędzie się koncert zespołu Tequila Sunrise (wstęp – datek do puszki), a o 20.00 na rynku Światełko do Nieba.
Podczas wszystkich imprez mają odbywać się licytacje i konkursy z nagrodami.
19 stycznia o 19.00 przy ul. Remizowej 19 odbędzie się biletowany bal karnawałowy na rzecz WOŚP.

Pszczyna – koncerty i maraton fitness
W Pszczynie finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Pszczynie odbędzie się 13 stycznia, od godz. 13.00 w Pszczyńskim Centrum Kultury. Program imprezy, na którą składać się będą głównie koncerty: 13.00 – soliści Ogniska Muzycznego, 14.00 – Tequila Sunrise, 15.00 – Dobry Start & Pociecha, 15.30 – Jan Niezbendny & WHOREkiestra, 17.00 Dobry Start & Pociecha, 17.30 – The Djangos, 18.30 – PCKul tańczy, 19.00 – Wszyscy Byliśmy Harcerzami, 20.00 – Roztańczone Światełko – PCKul Tańczy.
Od 15.30 do 18.30 odbywać będą się animacje oraz warsztaty dla dzieci. Dodatkowo w Avanti Squash Fitnes Club (ul. Krucza 1) odbędzie się maraton fitness oraz turniej squasha.

Kobiór – blues, kuchnia indyjska i… smog
13 stycznia w domu kultury o 15.00 wystąpi zespół Campanella ze Szkoły Podstawowej. O 15.30 zaplanowano pokaz iluzjonisty Michała Sośniaka. O 16.30 – Smog Stop – pokaz i rozmowa na temat walki ze smogiem. O 17.00 wystąpi Natalia Mikołajec Band, a o 18.00 Kabaret TON. Po głównych licytacjach (godz. 19.00) zagra bluesowe trio Adama Kulisza.
W trakcie finału odbędą się pokazy ratownictwa i sprzętu OSP Kobiór oraz warsztaty rękodzieła dla dzieci. Przy domu kultury będzie też strefa gastronomiczna, gdzie będzie można spróbować kiełbasy czy krupnioka z grilla, grochówki, ciast czy nawet potraw kuchni indyjskiej. Dodatkowo, 12 stycznia o 9.30 w Gminnym Domu Kultury odbędzie się turniej skata.

Goczałkowice-Zdrój – orkiestra dęta i kolędowanie
13 stycznia o godz. 15.00 w centrum uzdrowiska wystąpi Goczałkowicka Orkiestra Dęta, a w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury rozpoczną się występy artystyczne dzieci i młodzieży. Ponadto będzie koncert zespołu folklorystycznego, kolędowanie z chórem parafialnym Semper Communio oraz licytacje.

Mikołów – zawody z sercem i food trucki
13 stycznia w Mikołowie wydarzenia związane z finałem WOŚP koncentrować będą się na rynku. Stąd o godz. 11.00 wystartuje bieg „Od serca do serca”. Wziąć w nim mogą także uprawiający nordic walking i spacerowicze. Trasa biegu poprowadzona będzie chodnikami wokół rynku. Trasa ma długość ok. 1500 m. Zawody nie są na czas, liczy się ilość wykonanych pętli.
O godz. 13.30 także z rynku wyruszą wszyscy chętni rowerzyści na 27-kilometrową trasę w kształcie serca. O 15.30 rozpoczną się animacje dla dzieci i zumba. Będą też koncerty zespołów: Iksy (16.30) i Sami (18.15). O 20.00 Światełko do Nieba.
Od 12.00 do 21.00 będzie można zjeść różnorodne dania podczas zlotu food trucków (jadłodajni na kółkach).

Orzesze – show disco polo
Sztab WOŚP tradycyjnie mieścił będzie się w Szkole Podstawowej nr 3 w Zawadzie. 13 stycznia od godz. 16.00 czynna będzie strefa zabaw, gier i karaoke dla najmłodszych. Podwoje otworzy też laboratorium robotyki. O godz. 17.00 zaplanowano koncert noworoczny w wykonaniu uczniów, a o 17.45 występ zespołu Showman (disco polo). Będzie sprzedaż gadżetów na rzecz Orkiestry oraz bufet z domowym ciastem i kawą.

Ornontowice – pokaz ogni sztucznych
Sztab WOŚP działa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Finał rozpocznie się 13 stycznia o godz. 15.00 występami artystycznymi uczniów. Chętni będą mogli pośpiewać karaoke. Nie zabraknie aukcji i licytacji na rzecz Orkiestry. O godz. 20.00 na boisku klubu Gwarek zaplanowano pokaz sztucznych ogni (Światełko do Nieba).

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here