Wietrzne mistrzostwa w Wiśle. Stoch i Żyła przepadli

0
Groźnie wyglądający upadek Kingi Rajdy. Po nim zawody przerwano

Na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince 22 grudnia rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Seniorów w Skokach Narciarskich. Pierwszy w karierze tytuł mistrzowski wywalczył Tomasz Pilch z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Po raz pierwszy o tytuł na dużym obiekcie rywalizowały też panie. Triumfowała Kamila Karpiel z zakopiańskiego AZS-u.

Na starcie stanęło 34 zawodników oraz 6 zawodniczek. Niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiły, że na wiślańskim obiekcie rozegrany został jednoseryjny, wietrzny konkurs. Po groźnie wyglądającym upadku Kingi Rajdy, jury zawodów podjęło decyzję o odwołaniu serii finałowej i uznaniu rezultatów pierwszej serii konkursowej za wyniki oficjalne.

– Kinga Rajda przeszła badania w szpitalu w Bielsku-Białej. Nasza zawodniczka nie ma żadnych uszkodzeń kostnych, ale jest dosyć mocno potłuczona – poinformował Łukasz Kruczek, trener kadry narodowej kobiet.

W Wiśle po raz pierwszy w historii rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Kobiet na dużym obiekcie. W historycznych zawodach złoto krajowego czempionatu wywalczyła Kamila Karpiel, dla której jest to również pierwszy złoty medal w zimowej edycji Mistrzostw Polski. – Jestem szczęśliwa, ale też zaskoczona. Cieszę się z tego medalu, chociaż żałuję, że nie mogłam oddać drugiego skoku – mówi Kamila Karpiel.

Pierwszy w karierze medal Mistrzostw Polski Seniorów w konkursie indywidulanym wywalczył Tomasz Pilch. Reprezentant Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego uzyskał 136 metrów. – Nie spodziewałem się tego, że zdobędę tutaj złoty medal. Skoki, które oddawałem przez ostatnie tygodnie, nie był tak udane. Rano miałem krótką rozmowę z trenerem i teraz biorę pod uwagę to, że muszę być cierpliwy – opowiada Tomasz Pilch.

Na drugim stopniu podium stanął Dawid Kubacki z klubu TS Wisła Zakopane, który wylądował na 126 metrze. – W serii próbnej popełniłem mały błąd na progu. Jechaliśmy z szóstej belki i trafiłem na przeciąg na buli z tyłu, a z tego nie dało się odlecieć. W pierwszej serii skok był całkiem w porządku, trener nawet mnie trochę pochwalił – podkreśla wicemistrz Polski. – Z warunkami też trzeba umieć sobie poradzić. Tomek oddał dobry skok, może trafił na trochę lepsze warunki, ale potrafił to wykorzystać, co jest warte zauważenia. Ja też miałem do nich trochę szczęścia. Srebrny medal jest miłym akcentem przed świętami – dodaje Kubacki.

Brązowym medalistą został Andrzej Stękała z zakopiańskiego AZS-u. – Cieszę się z kolejnego medalu w mistrzostwach Polski i aby ta szczęśliwa dla mnie passa trwała jak najdłużej – mówi z uśmiechem na twarzy Andrzej Stękała.

W wietrznych zawodach przepadli potencjalni faworyci. Kamil Stoch był 15., a Piotr Żyła 16. Obaj skoczyli po 105 metrów z ósmej belki.