Wkrótce istotne ułatwienia dla kierowców. Sprawdź jakie

0
Fot. JJ

Łatwiej będzie zarejestrować auto. Właściciele starszych samochodów nie muszą wymieniać dowodów rejestracyjnych. Zniknie także obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Zmiany dotyczą też tablic rejestracyjnych.

Podczas kontroli drogowej policja sprawdzi posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami w rejestrach państwowych.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, powyższe zmiany to efekt wejścia w życie tzw. pakietu deregulacyjnego, który będzie obowiązywał od 5 grudnia. Ma ułatwić życie właścicielom samochodów i kierowcom poprzez uproszczenie licznych procedur i ograniczenie liczby krążących w obiegu dokumentów.

Nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki

Zgodnie ze zmianą w Prawie o ruchu drogowym, urząd wyda nowy dowód rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsc na pieczątkę przeglądu, tylko jeśli właściciel pojazdu wyrazi wolę jego wymiany (do tej pory był to obowiązek).

W sytuacji, gdy w dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsca na pieczątkę, diagnosta po przeglądzie nie wpisze w nim daty kolejnego obowiązkowego badania. Ta znajdzie się wyłącznie na zaświadczeniu, które wydawane jest po badaniu technicznym oraz w systemie CEPiK.

Podczas sprzedaży pojazdu, w którego dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsc na pieczątkę przeglądu, dotychczasowy właściciel będzie miał obowiązek przekazania nabywcy zaświadczenia otrzymanego od diagnosty podczas ostatniego przeglądu. Będzie to jedyny dokument, w którym będzie można znaleźć datę następnej wizyty na stacji diagnostycznej. Jeśli zaświadczenie zostanie zgubione, trzeba będzie się udać na stację kontroli pojazdów, w której dokonano ostatniego przeglądu, i poprosić o duplikat zaświadczenia.

Prawo jazdy on-line

5 grudnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej policja sprawdzi uprawnienia kierowców w rejestrach państwowych tzw. Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Znajdują się w niej informacje o wszystkich kierowcach, których w Polsce jest prawie 22 miliony.

W Tychach prawo jazdy posiada około 65 tysięcy mieszkańców. Swoje mPrawo Jazdy każdy będzie mógł znaleźć w aplikacji mObywatel. Nie ma jednak obowiązku instalacji tej aplikacji w telefonie, choć w mPrawo Jazdy można znaleźć wiele cennych informacji. Pojawi się tam m.in. licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy stan swojego konta, termin ważności dokumentu, rodzaj i zakres uprawnień itp.

– mPrawo Jazdy nie zastępuje jednak tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy – mówi Maria Losko, naczelnik Wydziału Komunikacji w UM Tychy.

Rejestracja w różnych urzędach

Dziś przepisy przewidują, że rejestracją pojazdu powinien zająć się starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania jego właściciela. Niektóre osoby, które wyjechały w związku z pracą czy nauką, ale nie zameldowały się na stałe, a kupiły pojazd, miały problem z jego rejestracją w mieście, do którego się przeprowadziły. Po zmianach będzie można zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca stałego lub czasowego zamieszkania. To nie wszystko.

– O czasową rejestrację, pozwolenie czasowe i wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych będzie można zwrócić się także do urzędu właściwego dla miejsca czasowego lub stałego zamieszkania oraz właściwego ze względu na miejsce zakupu czy odbioru pojazdu – o ile jest to na terenie Polski. To duże ułatwienia np. dla osób, które kupiły samochód w innej części kraju i miały problem, jak wrócić nim do domu, bo tylko tam gdzie mieszkają mogły go zarejestrować – dodaje Maria Losko.

Nowe przepisy wprowadzają też zmiany w wyrejestrowywaniu pojazdów wywożonych za granicę. Dziś to właściciel pojazdu musi go wyrejestrować. Od 5 grudnia starostwo zrobi to samodzielnie, gdy wydane zostanie pozwolenie czasowe w celu wywozu pojazdu za granicę, a właściciel złoży stosowne oświadczenie.

Tablice rejestracyjne – nowe zasady

Kierowcy, którzy złożyli oświadczenie o tym, że ich pojazd konstrukcyjnie przystosowany do tablic zmniejszonych, a faktycznie ich nie potrzebowali będą mieć problemy z przeglądem samochodu. Nowe przepisy mówią wyraźnie: badanie techniczne pojazdu, w którym w dużych wnękach będą mniejsze tablice rejestracyjne, zakończy się wynikiem negatywnym. Takie „blachy” zostały wprowadzone w 2018 roku z myślą o autach z USA i Japonii, w których nie ma wystarczającego miejsca na polskie tablice. Chwilę po ich wdrożeniu okazało się jednak, że małe tablice upodobali sobie także kierowcy „zwykłych” samochodów. Stąd wprowadzone zmiany.

W planach jest także wprowadzenie zasady, że nie będzie trzeba zmieniać tablicy rejestracyjnej po zakupie samochodu używanego, który jest już zarejestrowany w Polsce, niezależnie od powiatu. W tej chwili tak możliwość dotyczy tylko nabywców z tego samego powiatu lub miasta na prawach powiatu. Dopuszczono by także zachowanie istniejących numerów rejestracyjnych. Na razie trudno jednak powiedzieć, od kiedy te zasady zostaną wprowadzone w życie.

(JJ), źródło: UM Tychy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here