Wkrótce otwarcie Centrum Sportowego „Adrenalina”

0
Wieża wspinaczkowa; fot. UM Bieruń

Trwają prace wykończeniowe w hali sportowej na Osiedlu Homera w Bieruniu. W obiekcie powstają m.in. ścianki wspinaczkowe i centrum sportów walki.

Przypomnijmy, że na potrzeby inwestycji zaadaptowano niszczejącą salę gimnastyczną byłej jednostki wojskowej zlokalizowanej na Osiedlu Homera.

Prace obejmowały budowę kilku profesjonalnych ścianek wspinaczkowych o różnych poziomach trudności. Wieża wspinaczkowa ma ponad 16 metrów wysokości. Jedno z pomieszczeń zostanie zaadoptowane na tzw. bulderownię czyli miejsce treningów wspinaczy, służące do wspinania bez asekuracji.

W hali trenować będą też bieruńskie stowarzyszenia sztuk walki. Obiekt został już wyposażony w specjalne maty oraz sprzęt do rozgrzewki i ćwiczeń ogólnorozwojowych. Rozgrywane tu będą również zawody sztuk walki.

W obiekcie pozostanie Świetlica Wsparcia Dziennego o Charakterze Opiekuńczym „Nadzieja”, która funkcjonowała w jednej z części starego budynku. Pomieszczenia te  gruntownie wyremontowano. Utworzona zostanie sala komputerowa. Natomiast na jednej z połaci dachowych powstał „zielony dach”.

W listopadzie 2019 r. Urząd Miejski ogłosił konkurs na nazwę obiektu. Rozstrzygnięto go 15 stycznia br. Wybrano propozycje pani Ani z Bierunia i pani Lidii z Lędzin. Ostatecznie nazwa powstała z połączenia pomysłów obu pań. Brzmi ona: Centrum Sportowe Homera „Adrenalina”.

Budynek dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Cały obiekt po zmroku będzie oświetlony efektywnymi energetycznie wewnętrznymi oprawami LED, w pełni sterowalnymi i zarządzanymi, co pozwoli oszczędzać energię elektryczną, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz obniżyć koszty utrzymania oświetlenia.

Montaż ścianek wspinaczkowych kosztował 767 520 zł. Gmina pozyskała na ten cel 30 proc. dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Całkowity koszt przystosowania budynku – jego remont, rozbudowa i gruntowna modernizacja opiewały na kwotę ponad 5 mln zł, z czego prawie 3,8 mln zł to dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Jak informuje nas Magdalena Kutynia, rzecznik prasowa UM Bieruń, otwarcie hali planowane jest wstępnie na 21 marca br. Trwają rozmowy, aby uświetnili ją himalaiści, członkowie polskiej kadry narodowej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here