Wmurowano tablicę pamięci o „Solidarności”

0
Wmurowanie tablicy pamiątkowej o MKZ NSZZ "Solidarność", 30.08.2017 r., fot. ZB

Wmurowano tablicę pamięci o „Solidarności”. Dzisiaj (30.08) w ścianę budynku przy ul. Kopernika 3 (pl. Konstytucji 3 maja), gdzie w latach 1980–1981 była siedziba Międzyzakładowej Komisji Założycielskiej NSZZ ”Solidarność”, wmurowano pamiątkową tablicę. Uroczystość jej odsłonięcia rozpocznie się 8 września o godz. 11.00.

Po pamiętnych strajkach sierpniowych aż do 13 grudnia 1981 r. w budynku przy ul. Kopernika 3 (północna pierzeja pl. Konstytucji 3 maja) mieściła się Międzyzakładowa Komisja Założycielska NSZZ „Solidarność” regionu Tychy (dzisiaj jest tu przedszkole). Miejsce to było tak znienawidzone przez komunistów, że ZOMO zdemolowało je tuż przed formalnym ogłoszeniem stanu wojennego.

Wmurowana dzisiaj (30.08) tablica poświęcona MKZ NSZZ „S” powstała dzięki inicjatywie Społecznego Komitetu Upamiętnienia Udziału Mieszkańców Tychów w Powstaniu NSZZ „Solidarność”. W skład tego gremium wchodzą: Andrzej Służalec (przewodniczący), Ireneusz Więckowski (wiceprzewodniczący), Marian Kubic (wiceprzewodniczący), Wojciech Jabłoński, Janusz Jabłoński, Jan Kosiba, Mirosław Kańtor, Danuta Klabisz.

Autorem projektu tablicy jest Tomasz Wenklar. Wykonana została z brązu w krakowskiej Pracowni Rzeźby „Forma”, należącej do Karola Badyny. W ścianę budynku montowali ją pracownicy tej firmy: Maciej Saługa i Tomasz Waśniowski.

Napis widniejący na tablicy zaczyna się od słów św. Jana Pawła II: „NIE CHCIEJCIE OJCZYZNY, KTÓRA WAS NIC NIE KOSZTUJE”. Pod nim widnieje inskrypcja: „W tym miejscu, w 1981 r. znajdowała się siedziba Międzyzakładowej Komisji Założycielskiej NSZZ „Solidarność” zrzeszającej komisje zakładowe z miasta Tychy i innych śląskich zakładów pracy. Działalność związkową przerwało wprowadzenia przez komunistyczne władze stanu wojennego i brutalne wtargnięcie oddziału ZOMO do lokalu w dniu 12 grudnia 1981 r. Solidarni Tychy 2017”.

Społeczny Komitet Upamiętnienia Udziału Mieszkańców Tychów w Powstaniu NSZZ „Solidarność” zaprasza wszystkich na uroczyste odsłonięcie i poświęcenia tablicy. Odbędzie się to 8 września 2017 r. W tym dniu o godz. 11.00 odprawiona zostanie msza święta w pobliskim kościele św. Jana Chrzciciela. Po mszy uczestnicy uroczystości przejdą do miejsca gdzie dzisiaj wmurowano tablicę. O godz. 12.00 nastąpi jej odsłonięcie. Później organizatorzy zapraszają do auli Zespołu Szkół nr 4 w Tychach (al. Bielska 100) na dalszą część uroczystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here