Wniosek w sprawie budowy centrum Tychów trafił do prezydenta

1
Wnioskodawca Klaudiusz Slezak na obszarze obecnego śródmieścia Tychów; fot. ZB

Wniosek w sprawie budowy centrum Tychów trafił do prezydenta. Pod koniec stycznia Komisja Gospodarki Przestrzennej i Infrastruktury Rady Miasta Tychy zwróciła się do prezydenta Tychów o rozpatrzenie wniosku tyszanina Klaudiusza Slezaka, byłego radnego. Chodzi o rozpoczęcie budowy centrum Tychów.

Klaudiusz Slezak to członek Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną, były tyski radny. Zabierał głos m.in. w sprawie centrum miasta, a właściwie jego braku. Teraz zwrócił się do władz gminy z prośbą o rozpoczęcie prac mających doprowadzić do budowy centrum.

„Nasze miasto od chwili rozbudowy w latach 50. ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego nie doczekało się centrum z prawdziwego zdarzenia i de facto do dzisiaj jest jedynie zlepkiem poszczególnych osiedli. Centrum Tychów zostało zaplanowane przez architektów w połowie ubiegłego stulecia, jako centrum migrujące wraz z rozwojem miasta. Pierwszym centrum był plac Pstrowskiego – obecnie plac św. Anny na osiedlu A. Kolejnym był plac Bieruta – obecnie plac Baczyńskiego na osiedlu B. Małe centra mamy również na innych osiedlach, np. Ryneczek na osiedlu K. Docelowo centrum Tychów zostało zaplanowane na obszarze pomiędzy ulicami Jana Pawła II, Nałkowskiej oraz Orzeszkowej z placem Słowiańskim jako centralnym miejscem tego układu urbanistycznego. Z planów tych zrealizowano w latach 70. ubiegłego wieku jedynie budynek hotelu „Tychy” oraz niewielką część pawilonów handlowych” – czytamy we wniosku K. Slezaka.

Wnioskodawca powołuje się na przykład Dąbrowy Górniczej, której władze projektują obecnie centrum swojego miasta. W tym celu, jak słyszymy, wykupiono niezbędne grunty oraz rozpisano konkurs architektoniczno-urbanistyczny. K. Slezak wnioskuje o wykupienie i scalenie niezbędnych gruntów w Tychach oraz rozpisanie konkursu architektoniczno-urbanistycznego i w efekcie wybudowanie centrum Tychów.

– Bardzo się cieszę, że radni, członkowie Komisji Gospodarki Przestrzennej i Infrastruktury Rady Miasta Tychy na posiedzeniu w dniu 28 stycznia jednogłośnie przyjęli mój wniosek dotyczący rozpoczęcia prac nad budową centrum Tychów – mówi Klaudiusz Slezak. – O nieistniejącym do dziś centrum naszego miasta napisano wiele fachowych opracowań, publikacji, książek. Były prace studyjne, sympozja i plany. Niestety, do dnia dzisiejszego Tychy nie mają centrum z prawdziwego zdarzenia. O braku centrum mówię i przypominam od wielu lat. Rozmawiałem na ten temat wielokrotnie ze śp. prof. Hanną Adamczewską-Wejchert oraz panem mgr inż. architektem Stanisławem Niemczykiem. Chciałbym aby Tychy nie były tylko zlepkiem poszczególnych osiedli i aby nie były znane tylko z tego, że produkujemy tutaj samochody oraz piwo, ale również z tego, że mamy wspaniałe centrum miasta, a nie tylko przystanek trolejbusowy „Śródmieście” nieomal w szczerym polu w środku miasta. Budowa centrum Tychów to praca co najmniej na dekadę, ale warto podjąć ten trud i dokończyć budowę naszego miasta – kończy swoją wypowiedź K. Slezak.

(pp)

1 KOMENTARZ

  1. Najwidoczniej aparatczyk Śmietański nie ma żadnego interesu w realizacji centrum Tychów. Co innego budowa hal magazynowych na Urbanowicach, te powstają bardzo szybko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here