Wojewódzkie fundusze wspierają ochronę lasów. Dofinansowanie lotów nad lasami

0
fot. Mirosław Cichy WFOŚiGW w Katowicach
Reklama

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, WFOŚiGW we Wrocławiu, WFOŚiGW w Opolu i WFOŚiGW w Krakowie przekażą w sumie prawie pół miliona złotych dofinansowania na loty patrolowe i gaśnicze nad lasami. Umowy w tej sprawie podpisano 13 lipca.

Jak informuje Mirosław Cichy, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, pieniądze przeznaczone na dofinansowanie lotów nad terenami leśnymi pozwolą na sprawniejszą koordynację akcji gaśniczej i dostarczenie nieocenionych informacji dostępnych przy obserwacji z powietrza. WFOŚiGW w Katowicach przeznaczył na ten cel 300 tys. zł, a WFOŚiGW we Wrocławiu – 100 tys. zł.

– Bardzo cenię sobie współpracę z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. – Pomoc ze strony funduszy jest trudna do przecenienia. Otrzymana dotacja to ogromne pieniądze, które pozwolą jeszcze lepiej chronić polskie lasy.

– Wysokie temperatury, susza, a do tego wakacje, czyli wzmożony ruch w lasach, są dla nich największym zagrożeniem pożarowym – dodaje Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach. – Dlatego bardzo ważna jest ciągła obserwacja lasów i kontrolowanie, czy nie pojawiło się niebezpieczeństwo, a w razie konieczności błyskawiczna reakcja.

– Rozpoczęcie akcji gaśniczej we wczesnym etapie rozwoju pożaru daje możliwość ograniczenia jego powierzchni, czego następstwem jest zmniejszenie szkód w środowisku przyrodniczym. Bezpośrednim skutkiem pożarów jest bowiem uszkodzenie roślin, śmierć zwierząt, a także zniszczenie siedlisk w tym gatunków rzadkich i chronionych – wyjaśnia Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu. – Co ważne, szybka akcja gaśnicza ogranicza także szkodliwą emisję dwutlenku węgla będącą następstwem pożarów.

Reklama

Uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie lotów patrolowo-gaśniczych odbyło się na Lądowisku Niegowoniczki, na terenie Nadleśnictwa Siewierz. Wojewódzkie fundusze reprezentowali: katowicki – prezes Tomasz Bednarek i zastępca prezesa Adam Lewandowski; wrocławski – prezes Łukasz Kasztelowicz i zastępca prezesa Bartłomiej Wiązowski; krakowski – prezes Kazimierz Koprowski; opolski – prezes Maciej Stefański. Ze strony Lasów Państwowych obecni byli Józef Kubica – p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Damian Sieber – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i Artur Dyrcz – zastępca dyrektora RDLP we Wrocławiu.

To pierwsza taka ponadregionalna inicjatywa czterech wojewódzkich funduszy. W ubiegłym roku WFOŚiGW w Katowicach i WFOŚiGW w Opolu dofinansowały wspólnie loty patrolowo-gaśnicze kwotą 350 tys. zł.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here