Wsparcie transformacji regionów górniczych UE. CTW szansą dla Śląska.

0
Śląsk liczy na wsparcie finansowe UE w obszarze m.in. CTW, fot. pixabay
Reklama

Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (odbył się w maju) mówiono m.in. o pracach badawczych w zakresie czystych technologii węglowych (CTW), jako przedsięwzięciu wpisującym się w transformację regionu Górnego Śląska. Obszar ten oczekuje szczególnego wsparcia finansowego. Województwo śląskie jest największym regionem górniczym w Unii Europejskiej.

Aby realizować cele wytyczone przez coraz bardziej restrykcyjną unijną politykę energetyczną, nastawioną na ochronę klimatu, potrzebne jest wsparcie transformacji regionów górniczych wspólnoty europejskiej.

Jak informuje w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej (gov.pl) Ministerstwo Energii, w 12 państwach członkowskich Unii Europejskiej znajduje się 41 regionów węglowych. Część z nich Komisja Europejska uznała za regiony pilotażowe i zamierza w pierwszej kolejności poświęcić im szczególną uwagę. W Polsce takim regionem pilotażowym jest województwo śląskie, jako największy region górniczy w UE.

Ministerstwo Energii podkreśla, że projekty wsparcia dla regionów górniczych dotyczą trzech głównych obszarów: prac badawczo-rozwojowych w zakresie czystych technologii węglowych (CTW), restrukturyzacji regionów górniczych oraz zagospodarowania terenów inwestycyjnych likwidowanych kopalń w taki sposób, by mogły one zostać wykorzystane dla nowych gałęzi przemysłu.

Ówczesny minister energii Grzegorz Tobiszowski zwrócił uwagę na fakt, że ograniczanie wydobycia węgla lub zamykanie kopalń niesie ze sobą groźbę dużego bezrobocia. W tej sytuacji sporych nakładów wymaga: wdrażanie nowych technologii sprzyjających środowisku, przekwalifikowanie pracowników, rozwój przedsiębiorczości, tworzenie nowych miejsc pracy. Wsparcie unijne jest w stanie to umożliwić i znacznie przyspieszyć. Jak podaje Serwis Rzeczpospolitej Polskiej: w latach 2021 – 2027 Unia Europejska zamierza przeznaczyć na ten cel 4,8 mld euro. Śląsk ma szansę otrzymać ok. 1 mld euro. To duża kwota. Teraz tylko trzeba ustalić, jak ją podzielić między regiony górnicze Unii Europejskiej. Pracuje już nad tym Komisja Europejska.

Reklama

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj