Wybory z olimpijką i bez plastiku

0

Urzędujący burmistrz Krystian Grzesica przedstawił swój program wyborczy oraz swoich kandydatów na radnych miejskich i powiatowych. 14 września w Domu Kultury Jutrzenka odbyła się konwencja wyborcza burmistrza.

Weronika Nowakowska, była reprezentantka Polski w biathlonie startuje w wyborach z listy komitetu K. Grzesicy; fot. Lech Gawin

11 osób ubiegać się będzie o mandat radnego miejskiego, a 6 startować będzie do rady powiatu z ramienia Powiatowej Wspólnoty Samorządowej. W ekipie burmistrza znalazła się m.in. była biathlonistka Weronika Nowakowska, reprezentantka kraju w tej dyscyplinie i olimpijka.

Na konwencji dotychczasowe inwestycje i osiągnięcia obecnej władzy przypomniał wiceburmistrz Sebastian Macioł. Ekonomista Jan Czempas, który od 25 lat zajmuje się kondycją finansową samorządów stwierdził, że Bieruń jest w dobrej sytuacji finansowej.

Krystian Grzesica i jego kandydaci na radnych; fot. Lech Gawin

– Zastanawiacie się dlaczego nie ma na mieście banerów siatkowych i z tworzywa sztucznego z moją twarzą? – rozpoczął swoje wystąpienie burmistrz Krystian Grzesica. – Cztery lata temu było tego pełno. Chciałbym rozwiać wasze wątpliwości. Nie będę spoglądał na was z takich transparentów do końca kampanii – dodał K. Grzesica. Bieruński włodarz obiecywał, że zrobi wybory bez plastiku, bo dość już na Śląsku zanieczyszczeń środowiska. Jak zapowiedział burmistrz, 8 tys. zł, które wcześniej miał zamiar wydać na banery i siatki, przeznaczy na cele społeczne. Połowę z tej kwoty otrzyma Stowarzyszenie „Radość Życia” na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Drugie tyle otrzyma tyskie „Świetlikowo”, prowadzone przez Fundację Śląskie Hospicjum dla Dzieci.

Burmistrz stwierdził, że filarami jego programu wyborczego są działania skierowane do seniorów, rodzin i dzieci. Dla seniorów proponuje otwarcie Dziennej Placówki Pobytu Senior+, tym razem w dzielnicy nowobieruńskiej. W placówkach kulturalnych i sportowych ma powstać program aktywności umysłowej i ruchowej. Kolejny punkt to poszerzenie programu profilaktyki zdrowotnej.

Ma też powstać program sprzedaży atrakcyjnych, uzbrojonych działek dla osób, które będą chciały wybudować dom. Inną propozycją jest ściągnięcie deweloperów, którzy wybudują mieszkania komunalne, a miasto dofinansuje opłaty czynszowe.

Dla uczniów K. Grzesica obiecuje salę gimnastyczną i bibliotekę przy SP 1, a w Bieruniu Nowym kompleks boisk. Pochłonie to 14 mln. zł. Ponadto mają być przeznaczone dodatkowe środki na naukę języków obcych i wymianę uczniów. Ma powstać też przy bieruńskim liceum mediateka.

Nakładem 8 mln zł. mają powstać dwa publiczne żłobki.

W ciągu najbliższych 5 lat Krystian Grzesica obiecuje utwardzenie wszystkich dróg gminnych. Na zdecydowanej większości z nich ma być położona nawierzchnia asfaltowa. Wspomniał też o remoncie budynku dworca (dzielnica Bieruń Nowy) i staraniach o drogę ekspresową S-1. Mówił o kolejnych 8 km dróg rowerowych, ścieżkach rowerowych na wałach, wodnym placu zabaw, miasteczku ruchu drogowego, bezpiecznym podłożu istniejących placów zabaw, o podwyższaniu corocznie o 100 tys. zł kwoty budżetu obywatelskiego i realizacji w ciągu 5 lat wszystkich wniosków o wymianę kotłów grzewczych.

Kolejne obietnice wyborcze urzędującego włodarza to zagospodarowanie Paciorkowców i terenów za groblą (m.in. trasy na rolki) oraz dalsze inwestowanie w infrastrukturę zalewu Łysina. Była też mowa o budowie wałów przeciwpowodziowych (są już projekty), zamknięciu ujścia Potoku Stawowego, 100 tys. zł na monitoring, o stworzeniu zespołu do usuwania drobnych usterek drogowych, zakupie samochodów pożarniczych i realizacji projektu Muzeum Miejskiego.

-To jest mój plan: jeden Bieruń na dobrej drodze – zakończył wystąpienie obecny burmistrz. Zamiast dysputy publicznej, można było porozmawiać z Krystianem Grzesicą przy ciastku i kawie, z czego skorzystali przybyli licznie mieszkańcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here