Wybrali drugiego wiceprzewodniczącego. Bo jest za dużo imprez

0
Od lewej: Nowy wiceprzewodniczący Jacek Kubis, wiceprzewodniczący Marek Dutkowski, przewodniczący RM Leszek Szczotka, sesja RM Pszczyna, 21.03.2019, fot. RB

Radni pszczyńscy na dzisiejszej (21.03) sesji wybrali drugiego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Jak można było usłyszeć, jest w Radzie Miejskiej niezbędny z powodu… imprez, na które trzeba chodzić. Jak szczegółowo objaśniał przewodniczący RM Leszek Szczotka, jest tych imprez tyle (średnio wychodzi kilka uroczystości tygodniowo), że on i jego jeden zastępca Marek Dutkowski nie są w stanie tym obowiązkom podołać. Drugim wiceprzewodniczącym został Jacek Kubis.

Wątpliwości, czy drugi wiceprzewodniczący jest potrzebny, miał radny Marek Szklorz. Jak mówił, jest radnym drugą kadencję i dotąd jeden zastępca przewodniczącego wystarczał, wszystko działało sprawnie i profesjonalnie. Dobrze działa biuro rady, są tablety, radny nigdy nie słyszał skarg z ust przewodniczącego czy zastępcy, że nadmiar obowiązków im ciąży. Radny Szklorz przytaczał dyskusje z posiedzeń komisji, że chodzi o nieduże pieniądze, bo wiceprzewodniczący ma dietę 1400 zł miesięcznie, czyli tylko o 400 zł więcej niż szeregowy radny. Jak zauważył jednak M. Szklorz, jeśli to pomnożymy przez rok, a potem przez pięć lat, to wychodzi już 24 tys. zł. – Może dla jednych nie są to duże pieniądze, ale jak słyszę, że szpital szuka pomocy, apeluje o każdy grosz; jak stowarzyszenia zbierają pieniądze… Te 24 tys. zł to jedna łazienka wyremontowana –  mówił radny. – Jeżeli by to była funkcja społeczna, to ja rozumiem i nie widzę przeszkód: każda pomoc się liczy – zaproponował więc radny Szklorz.

Przewodniczący RM Leszek Szczotka skomentował, że finansowo to jest takie 500 plus na jedno dziecko miesięcznie. A potem przewodniczący Szczotka wyjaśnił, dlaczego drugi wiceprzewodniczący RM jest w Pszczynie niezbędny.

– Nie wiem, czy pan przeglądał kalendarz imprez gminy Pszczyna. Wpadł panu w ręce? – zapytał radnego przewodniczący Szczotka. – To już taka pokaźna książeczka – pospieszył z wyjaśnieniem. – Do tego dochodzą jeszcze imprezy powiatowe i imprezy organizowane przez różne organizacje społeczne. Na te wszystkie imprezy dostajemy zaproszenia. Jeśli dostajemy zaproszenia, to dobrze by było, by się ktoś pokazał. A naprawdę nie jestem w stanie tego wszystkiego z panem wiceprzewodniczącym wykonać. Bo to praktycznie średnio wychodzi kilka uroczystości w tygodniu – objaśniał Leszek Szczotka. Dlatego teraz będzie możliwość, że przewodniczący i jego dwaj zastępcy podzielą się tymi obowiązkami i będą obecni na uroczystościach. Bo to zdaniem przewodniczącego bardzo ważne, tymczasem – jak wyznał przewodniczący Szczotka – „dochodzi do tego, że wiele z tych imprez opuszczamy”.

Zdaniem przewodniczącego obecność drugiego zastępcy także „poprawi komunikację  w radzie”. Jak wyjaśnił, w radzie są różne ugrupowania. Chodzi o to, by miały swojego przedstawiciela jako wiceprzewodniczącego.

Z wypowiedzi radnego Henryka Kopca wynikało, że właściwie już jest wszystko przesądzone. Jak stwierdził, „na Bermudach czy na Grenlandii już wiedzą”, kto będzie tym drugim wiceprzewodniczącym.

Tym wiceprzewodniczącym został Jacek Kubis – był jedynym kandydatem. Po odczytaniu wyników tajnego głosowania (za 18, przeciw 4, wstrzymała się 1 osoba) podziękował on za poparcie jego kandydatury i zapewnił, że będzie starał się należycie wypełniać powierzoną mu funkcję, będzie chciał poprawić komunikację w radzie. Jak dodał też, nie jest mu obce wspieranie stowarzyszeń i fundacji z diety radnego, bo przekazał już ponad kilkanaście tysięcy na różne organizacje, fundacje, stowarzyszenia. Zapowiedział, że po pewnym czasie poinformuje, na co przeznaczył różnicę pomiędzy dietą przewodniczącego a radnego,  o której mówił jeden z radnych.

Dla przypomnienia. W Radzie Miejskiej w Pszczynie powstała koalicja Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe burmistrza Dariusza Skrobola, KWW Ziemia Pszczyńska oraz Liga Samorządowa Pierwsza. Radnymi z tych trzech komitetów obsadzone zostały wszystkie ważniejsze stanowiska. Jacek Kubis, który startował z Ligi Samorządowej Pierwszej, pozostawał dotąd bez funkcji.  

Jacek Kubis
Z mikrofonem Marek Szklorz
Tajne głosowanie nad wyborem drugiego wiceprzewodniczącego, fot. RB

(reb)

Dodaj komentarz