Wyburzają ZEG

0
Rozpoczęło się wyburzanie pierwszego budynku ZEG-u; fot. Jarosław Jędrysik
Reklama

Rozpoczęła się na dobre rozbiórka jednego z dwóch budynków byłego Zakładu Elektroniki Górniczej. Demontowane są szyby w górnych pietrach wieżowca, a specjalna koparka „nadgryzła” parter i dwie dolne kondygnacje. Wkrótce więc siedziba historycznego i prestiżowego ZEG-u zniknie z krajobrazu Tychów. 

Koszt remontu przewyższał wartość budynków, więc prywatny właściciel zdecydował się na jego rozbiórkę. Decyzję o wyburzeniu obu ZEG-owskich dwunastopiętrowców wydał Urząd Miasta w Tychach.

Pozostanie jedynie mozaika przedstawiająca układy scalone, autorstwa Franciszka Wyleżucha (znajdująca przy wejściu do budynku przy ul. bp. Burschego), wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego. Zostanie zdemontowana w lipcu br. i znajdzie się na terenie jednej z tyskich szkół średnich.

Co powstanie w miejsce wyburzonych budynków ZEG-u? Jak informowała nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, w lutym 2015 r. Urząd Miasta wydał decyzję ustalającą warunki zabudowy dla planowanej tam inwestycji. Wnioskowano o warunki dla budowy obiektu handlowo-usługowego wraz z infrastrukturą techniczną i miejscami parkingowymi.

Reklama

Zaskoczeni takim obrotem sprawy byli znani tyscy architekci. Według nich wieżowce ZEG-u to doskonale zachowane przykłady modernizmu przemysłowego.

W związku z pracami wyburzeniowymi ZEG-u na łamach „Nowego Echa” publikujemy cykl artykułów o historii zakładu. Każdy jest bogato ilustrowany archiwalnymi zdjęciami. 

O historii Zakładu Elektroniki Górniczej pisaliśmy tu: www.bit.ly/28O4naz

Zdjęcie pracowników Spółdzielni Pracy „Piezoelektorniki”, która przekształciła się w ZEG: Nowe Echo nr 7 – str. 18

O pierwszym dyrektorze ZEG-u Romanie Oczko: Nowe Echo nr 8 – str. 18

Sylwetki inżynierów ZEG-u przybliżaliśmy w: Nowym Echu nr 9 – na str. 18; Nowym Echu nr 10 – str. 15Nowym Echu nr 11 – str. 18; Nowym Echu nr 12 – str 18.

O ZEG-owcach w pochodach pierwszomajowych: Nowe Echo nr 13 – str 18.

O kobietach pracujących w halach montażowych ZEG-u: Nowe Echo nr 14 – str 18.

Jak premier PRL Piotr Jaroszewicz całował się w ZEG-u: Nowe Echo nr 15 – str. 18.

O Dniu Kobiet w ZEG-u: Nowe Echo nr 17 – str 18.

W najbliższym wydaniu NOWEGO ECHA  – papierowym i elektronicznym – (WTOREK, 28 CZERWCA) ukażą się zdjęcia z wycieczek zakładowych i wyjazdów służbowych pracowników ZEG-u.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj