Wyglądała na ciężarną, poprosiła o jedzenie. Chciał pomóc, stracił oszczędności

0
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Reklama

Złodzieje wciąż są aktywni. Podszywają się pod osoby potrzebujące pomocy, przedstawicieli instytucji, urzędów, firm, administracji czy krewnych lub osoby z nimi związane. Po uśpieniu czujności i wykorzystaniu nieuwagi domownika kradną pieniądze i inne cenne przedmioty. W piątek (3 września) ofiarą złodziei padł 79-letni mieszkaniec Bierunia.

Jak relacjonuje policja, około godziny 12.30 do mieszkania seniora przyszła kobieta wyglądająca na ciężarną, która poprosiła o jedzenie.

– Podczas kiedy mężczyzna wspólnie z nią przygotowywał w kuchni kanapkę, do mieszkania weszła druga kobieta i wykorzystując nieuwagę gospodarza, skradła jego oszczędności – podaje rzecznik KPP w Bieruniu.

Policjanci z bieruńskiej komendy prowadzą w tej sprawie postępowanie. Osoby, które były świadkami tego zdarzenia, widziały w piątek w Bieruniu Nowym około południa kobiety o ciemnej karnacji (mogące przemieszczać się samochodem o nieustalonej marce; jedna z pań była prawdopodobnie w ciąży) lub posiadają informacje mogące przyczynić się do ustalenia sprawców tego przestępstwa, proszone są o telefoniczny, mailowy lub osobisty kontakt z Komendą Powiatową Policji w Bieruniu – Wydział Kryminalny tel. 47 852 72 80 (w godzinach 7.00-15.00), e-mail: kryminalny@bierun.ka.policja.gov.pl lub Oficer Dyżurny tel. 47 852 72 00 (całodobowo), e-mail: dyzurny@bierun.ka.policja.gov.pl.

Policja apeluje też o ostrożność i rozwagę.

Reklama

„Pod żadnym pozorem nie wpuszczajcie do mieszkań obcych osób. Od przedstawicieli administracji, opieki społecznej, gazowni, elektrowni czy innych firm wymagajcie identyfikatorów potwierdzających ich zatrudnienie. Sprawdźcie telefonicznie, czy kierowano ich do waszego mieszkania. Jeśli pojawi się choć cień wątpliwości, zawsze możecie Państwo zadzwonić na numer alarmowy 112 i poprosić o interwencję patrolu policji” – informuje rzecznik policji.

Warto przekazać te rady rodzicom, babciom i dziadkom, seniorom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

Pamiętaj!

– Będąc w domu, zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki.

– Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj.

– Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany.

– Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny.

– Nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów bez dokładnego zapoznania się z zapisami i konsekwencjami.

– Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.

– Mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu bezpiecznym, trudno dostępnym dla przestępców.

– Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych ani o członkach rodziny.

(t), źródło: KPP Bieruń

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj