Wylicytuj działkę budowlaną

1
Wylicytować będzie można działkę m.in. w Wilkowyjach; fot. UM Tychy

W połowie czerwca br. Urząd Miasta Tychy ogłosi przetargi na zakup 22 działek w ramach drugiej edycji gminnego programu wspierania budownictwa jednorodzinnego. Mieszkańcy będą mogli wylicytować nieruchomości o powierzchni od 320 do 1076 m kw.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, do wyboru są cztery działki na ulicy Brzoskwiniowej o powierzchni od 320 do 477 metrów kw.; dwie blisko 500-metrowe działki na ulicy Przepiórek; trzy działki na ulicy Spacerowej, każda o pow. ponad 1000 metrów kw.; dwie blisko 800-metrowe działki na ulicy Browarowej i dwie nieco większe na ulicy Zimorodków; sześć działek na ulicy Poprzecznej o powierzchni od 337 do 867 m. kw.; dwie niemal 500-metrowe na ulicy Sosnowej i jedna na ulicy Wiejskiej o pow. 611 metrów kw.

Nabycie gruntów nastąpi w drodze przetargu. Cena metra kwadratowego działki, wynikająca z operatu szacunkowego będzie ceną wywoławczą (od 195 zł za m kw.). Osoba, która wygra przetarg przed podpisaniem aktu notarialnego będzie musiała wpłacić wylicytowaną kwotę.

– Planujemy ogłosić przetargi w drugiej połowie czerwca. Odbędą się one pod koniec sierpnia lub na początku września br. Wszystkie informacje dotyczące oferowanych działek są dostępne na stronie Urzędu Miasta – mówi Katarzyna Szymkowska, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w UM Tychy.

– Grunty w Tychach nie należą do tanich. Cena metra kwadratowego to nawet kilkaset złotych. Chcemy dać szanse tyskim rodzinom, które myślą o budowie domu, ale mają problem ze znalezieniem działki albo ceny ziemi skutecznie ich do tego zniechęcają i decydują się na przeprowadzkę do innego miasta czy gmin ościennych. Dla nich jest ten program – mam nadzieję, że dzięki niemu plany związane z własnym domem uda im się zrealizować – mówi Igor Śmietański, zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

W 2016 r. w Tychach realizowano program, dzięki któremu mieszkańcom udało się nabyć działki pod budowę domów jednorodzinnych za znacznie niższą niż dotychczas cenę. Zamiast kupować działkę, mieszkańcy nabywali prawo jej wieczystego użytkowania. Koszt działki był wówczas niższy o kilkadziesiąt procent.

W ten sposób nabyto 25 z 27 proponowanych działek. Wszystkie są już dziś zabudowane. Jak informuje Ewa Grudniok, w programie realizowanym w 2016 r. tyszanie kupili działki m.in. przy ulicach: Żorskiej, Mała Aleja Róż, Browarowej i Obywatelskiej.

Od początku władze miasta deklarowały kontynuacje programu. W między czasie zmieniły się jednak przepisy, a użytkowanie wieczyste zostało zniesione. Szukano więc innego rozwiązania.

(J)

1 KOMENTARZ

  1. Czyli po cenach rynkowych działki nie schodzą wiec… robi się promocje w postaci licytacji dla naiwnych? Dlaczego programu nie wznowiono po 2016 roku? Nie dało się? Teraz jak kryzys się zaczał ludzie tracą pracę miasto robi oferte że niby dla rodzin? W cenie działki mam mieszkanie w centrum tychów, a tu jeszcze trzeba kolejne 0,5 mln zeby wybudować dom. ;/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here