Wyłuskana treść z fotografii. Laureaci Tychy Press Photo 2020

0
Laureaci TPP 2020 fot. ZB

Dzisiaj (7 marca), w pierwszym dniu festiwalu 20. edycji Tychy Press Photo, w Pasażu Kultury Andromeda przy pl. Baczyńskiego ogłoszono wyniki konkursu TPP 2020 i wręczono nagrody. Jutro (8 marca) dzień drugi imprezy – organizatorzy zapraszają od godz. 12.00 do  Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”.

Na tegoroczny konkurs Tychy Press Photo 34 autorów przysłało 353 zdjęcia. W konkursie mogły brać udział osoby, które w 2019 roku mieszkały albo pracowały w Tychach, lub też osoby spoza tego miasta, lecz wówczas zgłaszane przez nich fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów.

Dzisiaj (7 marca) w Pasażu Kultury Andromeda ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody.

Fot. Dominik Gajda

W kategorii najlepsza fotografia zwyciężył: Grzegorz Krzysztofik – autor zdjęcia z fotoreportażu „Stany”. Wyróżnieni w tej kategorii zostali Dorota Rewers – autorka zdjęcia „Rzeźba” i Adam Kluga za zdjęcie z fotoreportażu „Rodzina”.

Laureatem w kategorii najlepszy fotoreportaż jest Grzegorz Krzysztofik – „Stany”; wyróżnienia: Łukasz Furczyk – „365”, Artur Jastrzębski – „Pokój dziecięcy”.

W ostatniej kategorii tj. najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach zwyciężył Ireneusz Kaźmierczak, autor zdjęcia „Tyszanie: Święto Miasta – Dni Tyskie”.

Najlepsze zdjęcia Tychy Press Photo 2020

Fot. Dominik Gajda

Michał Szalast, przewodniczący jury, uzasadniając wybór nagrodzonych prac, powiedział, że w fotografia musi zawierać treść, a zadaniem jury było wyłuskanie treści z przysłanych fotografii.

– Nigdy nie róbcie zdjęć na konkursy – mówił do licznie zebranej publiczności Michał Szalast. – Róbcie zdjęcia dla siebie, a na konkursy wysyłajcie.

Suma nagród rozdzielonych w TPP 2020 to 3000 zł. Ich fundatorem jest Teatr Mały w Tychach.

Na otwartej wystawie pokonkursowej znalazło się 90 zdjęć wybranych przez jurorów. To fotografie 28 osób. Prezentowane są na parterze Pasażu Kultury Andromeda w Tychach. Wystawa czynna będzie do 31 marca.

W ramach pierwszego dnia festiwalu odbył się pokaz 20 fotografii z okazji 20. edycji TPP. Swoje zdjęcia zaprezentowali też laureaci poprzedniej edycji konkursu (Agnieszka Łukaszewska-Wilczek, Grzegorz Krzysztofik i Tomasz Ziobro). Gościem specjalnym był Maciej Moskwa. Po pokazach w galerii „Obok” odbył się wernisaż „Człowiek ze światła” Krzysztofa Gołucha i Michała Szalasta.

Program drugiego dnia festiwalu (8 marca), galeria „Obok”:

12.00 Śmierć fotografii prasowej? – spotkanie z jurorami konkursu Rafałem Klimkiewiczem i Dominikiem Gajdą.

12.50 Justyna Janus – pokaz zdjęć.

13.45 Zawód: fotoedytor – spotkanie z Krzysztofem Karolczykiem.

14.40 Piotr Zwarycz – pokaz zdjęć.

(icz)

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here