Wyremontowali organy. Posłuchaj, jak brzmią

0
Wyremontowane organy w kościele w Brzeźcach, fot. powiat pszczyński/Paweł Ożga

Zakończyły się prace konserwatorskie liczących ponad 100 lat organów w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach (gmina Pszczyna). Powstały nagrania, dzięki którym można posłuchać, jak teraz brzmi instrument.

To organy marki Martin Binder & Sohn z 1912 r. Figurują w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Jak informuje ks. Andrzej Ahnert, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach, remont instrumentu trwał prawie 15 miesięcy. Koszt naprawy to prawie 100 tys. zł.

Jak podaje starostwo pszczyńskie, pierwszy z etapów prac był współfinansowany przez powiat pszczyński. Wsparcie ze strony powiatu dotyczyło też nagrań muzyki organowej. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią nie było bowiem możliwe zorganizowanie koncertu dla szerokiej publiczności. Dlatego zdecydowano się na nagranie 18 utworów.

Na organach zagrał Michał Duźniak, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Realizatorem nagrań była firma Classical Sound Studio. Tematyka zaprezentowanych utworów nawiązuje do rożnych okresów liturgicznych w kościele.

Nagrania, jak informuje proboszcz z Brzeźc, będą służyć do działań promocyjnych, a w przyszłości mogą stanowić materiał do wydania płyty.

 

Muzyki organowej można posłuchać na kanale parafii pw. M. B. Szkaplerznej w Brzeźcach na YouTube oraz w serwisie SoundCloud:

https://soundcloud.app.goo.gl/DgdPs

(r), źródło: powiat pszczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here