Wyrok uniewinniający w sprawie obyczajowej związkowca z Fiata

0
Sąd Rejonowy w Tychach; fot. ZB
Reklama

Wyrok uniewinniający w sprawie obyczajowej związkowca z Fiata. Franciszek G., oskarżony o złożenie propozycji obcowania płciowego osobie niepełnoletniej i dążenie do realizacji takiej propozycji, jest niewinny – orzekł 13 czerwca Sąd Rejonowy w Tychach w procesie wytoczonym przez Prokuraturę Rejonową w Tychach. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura zapowiada złożenie apelacji.

Przypomnijmy sprawę: 12 maja 2017 r. na dworcu PKP w Tychach policja zatrzymała Franciszka G. (lidera Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” w Fiat Chrysler Automobiles Poland, członka władz krajowych tej centrali związkowej). Był to finał akcji rozpoczętej przez 29-letnią kobietę, która w Internecie zorganizowała prowokację, podając się za 14-latkę o imieniu Kamila. W takich okolicznościach „Kamila” i Franciszek G. nawiązali w Internecie znajomość. Przez jakiś czas korespondowali ze sobą, w końcu mężczyzna zaproponował spotkanie natury seksualnej. Miało do niego dojść na tyskim dworcu, a tu właśnie policja zastawiła pułapkę, poinformowana wcześniej przez „Kamilę” o tej schadzce (szczegóły tutaj).

Już następnego dnia mężczyźnie postawiono zarzut złożenia propozycji obcowania płciowego z niepełnoletnią osobą i dążenie do realizacji tego zamierzenia. Podejrzany wnioskował o dobrowolne poddanie się karze. Prokurator nie uwzględnił tego wniosku „ze względów wychowawczych i uprzednią karalność”. Jeszcze w ubiegłym roku sąd wydał tzw. wyrok nakazowy (tzn. bez procesu). Prokuratura wniosła sprzeciw, w konsekwencji sprawa rozpatrywana jest w trybie zwyczajnym.

Akt oskarżenia, sporządzony w ubiegłym roku przez Prokuraturę Rejonową w Tychach, zarzuca oskarżonemu złożenie osobie niepełnoletniej (tj. poniżej 15 roku życia) propozycji obcowania płciowego i dążenie do realizacji tej propozycji. Proces przeciwko Franciszkowi G. rozpoczął się w Sądzie Rejonowym w Tychach 14 lutego br. Miesiąc później sąd, na wniosek obrońcy, wyłączył jawność rozpraw.

Reklama

Podstawowe pytanie prawne brzmi: Czy oskarżony idąc na spotkanie z „Kamilą”, zorientował się na podstawie wcześniej prowadzonej korespondencji (m.in. przysłanego mu przez „Kamilę” jej wyretuszowanego zdjęcia – aby mógł ją rozpoznać), że w rzeczywistości ma do czynienia z osobą pełnoletnią?

– W dniu 13 czerwca 2018 r. w sprawie przeciwko Franciszkowi G. zapadł wyrok uniewinniający – poinformował nas sędzia Marek Walczak, wiceprezes Sądu Rejonowego w Tychach. – Wyrok ten jest nieprawomocny.

Monika Stalmach-Ćwikowska, prokurator rejonowy w Tychach, w rozmowie z „Nowym Info” zapowiedziała złożenie apelacji. Na razie prokuratura wystąpiła do sądu o pisemne uzasadnienie wtorkowego wyroku.

Po ogłoszeniu (nieprawomocnego) wyroku próbowaliśmy skontaktować się z oskarżonym. Bezskutecznie. Ale jeszcze w ubiegłym roku poproszony przez nas o skomentowanie zarzucanych mu czynów powiedział, że to nie jest prawda.

(vis)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj