Wyróżnione za edukację regionalną

0
Katarzyna Pławecka (pierwsza z lewej) i dr Halina Nocoń odbierają kwiaty od przewodniczącego Rady Miejskiej w Pszczynie Leszka Szczotki i wiceburmistrz Barbary Sopot-Zembok, 27.10.2016 r., fot. RB
Reklama

Dr Halina Nocoń i Katarzyna Pławecka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzienicach koło Pszczyny zostały wyróżnione przez Związek Górnośląski za aktywność w edukacji regionalnej. Gratulowali im na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Pszczynie wiceburmistrz Barbara Sopot-Zembok i przewodniczący RM Leszek Szczotka.

Z okazji Dnia Nauczyciela Regionalisty Związek Górnośląski ustanowił wyróżnienie dla najaktywniejszych nauczycieli w edukacji regionalnej. Tytuł Lidera Edukacji Regionalnej 2016 zdobyli nauczyciele: Katarzyna Pławecka (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach koło Pszczyny), Maria Stachowicz-Polak (Szkoła Podstawowa nr 6 w Rybniku), Anna Skiendziel (II LO w Zabrzu), Anna Morajko (ZS nr 2 w Rudzie Śląskiej), Iwona Cieślar (Gimnazjum nr 9 w Bytomiu).

Tytuł Promotora Edukacji Regionalnej otrzymali: dr Halina Nocoń (dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzienicach), a także Michał Mazur (kierownik Centrum Edukacji Regionalnej przy Zespole Pieśni i Tańca Śląsk), Patrycja Kopcińska (doradca metodyczny historii w Dąbrowie Górniczej), Bożena Szmalec (dyrektor Gimnazjum nr 9 w Bytomiu).

Związek Górnośląski przyznał też tytuł Mecenasa Kreatywnej Edukacji Regionalnej instytucjom, które wspierają organizacyjnie i materialnie projekty z zakresu edukacji regionalnej. Laureatami tego wyróżnienia zostali: Centrum Wolności i Solidarności przy KWK „Wujek” w Katowicach, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Miasto Katowice.

Reklama

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Pszczynie (27.10) dr Halina Nocoń i Katarzyna Pławecka odebrały gratulacje od wiceburmistrz Barbary Sopot-Zembok oraz radnych.

Jak mówiła dr Nocoń, w szkole w Studzienicach od wielu lat edukacja regionalna prowadzona jest w formie przedmiotów dodatkowych (klasy I-III realizują program „Ziemia pszczyńska pieśnią i tańcem malowana”, a klasy IV – „Edukacja regionalna”, który prowadzą m.in. nauczyciele historii, przyrody, plastyki). – Po co to robimy? Po to, żeby kształcić tak ważne umiejętności, jak postawy prospołeczne, postawy obywatelskie – mówiła H. Nocoń. – Żeby wychować kolejne pokolenia młodych ludzi, którzy być może kiedyś zasiądą w tych ławach i będą z troską i wielką wiedzą o tej ziemi podejmowali decyzje o tym, jak tą ziemię prowadzić i nią zarządzać.

Dyrektorka zaprosiła radnych do studzienickiej szkoły na wieczór regionalny 17 listopada o 17.00, na którym będzie promowana płyta „Gryfne bajtle śpiewają”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj