Wystawa „Ojcowie Niepodległości”

0

Wystawa „Ojcowie Niepodległości”. W niedzielę 3 czerwca o godz. 14.00 na placu przed starostwem w Bieruniu (ul. św. Kingi 1), odbędzie się otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości”. Plenerowa ekspozycja prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. 

Ponad dwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

Ekspozycja powstała w ramach całorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Do końca bieżącego roku wystawa odwiedzi ok. 20 miejscowości na terenie województwa śląskiego, m.in.: Bytom, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Lędziny, Rudę Śląską, Sosnowiec, Tarnowskie Góry i Tychy.

Wystawa została przygotowana przez szczeciński oddział IPN. Organizatorami ekspozycji w Bieruniu (czynna do 13 czerwca br.) są oddział IPN w Katowicach oraz starostwo bieruńsko-lędzińskie.

Wydarzenie w Bieruniu poprzedzi, przygotowane przez Stowarzyszenie Akcja Katolicka i bieruńskie parafie Metropolitalne Święto Rodziny, które po raz pierwszy organizowane jest w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Wstęp jest wolny.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here