Z albumów księżnej Daisy i jej wnuków

0
Od lewej: Bolko von Hochberg (obecnie mieszka w Monachium, jest VI księciem von Pless) z siostrami Beatrice i Gioią na zamku pszczyńskim, zdjęcie mogło powstać latem 1939 r., fot. z arch. księcia Bolka von Pless
Reklama

Piękne archiwalne zdjęcia z czasów książęcej rodziny Hochbergów zaprezentowano 12 lutego br. w Zamku Książ w Wałbrzychu. Na najnowszą wystawę udostępniły je wnuki księżnej Daisy – książę Bolko von Pless i hrabina Gioia von Leutrum von Ertingen. Nowej odsłony doczekała się też popularna ekspozycja „Książ od kuchni w obiektywie nadwornego kucharza Hochbergów Louisa Hardouina”.

Nowa wystawa nosi tytuł „Z albumu księcia”. To ekspozycja 62 unikatowych fotografii pochodzących w większości z prywatnych albumów najsłynniejszej w historii mieszkanki Zamku Książ w Wałbrzychu i zamku w Pszczynie – księżnej Daisy von Pless.

Na potrzeby wystawy zdjęcia udostępniły wnuki księżnej – książę Bolko von Pless i hrabina Gioia von Leutrum von Ertingen.

Księżna Daisy z najstarszym synem Hanselem, fot. z arch. Zamku Książ

Na ponadstuletnich fotografiach, oprócz księżnej Daisy, księcia Jana Henryka XV i trójki ich synów (Hansela, Aleksandra i Bolka) można zobaczyć także ostatnich przedstawicieli słynnego śląskiego rodu, których wczesne dzieciństwo upłynęło w Książu i Pszczynie.

Reklama

Ekspozycję zaaranżowano pod kuratelą prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusza Mykytyszyna.

Kurator wystawy „Z albumu księcia” Mateusz Mykytyszyn, fot. materiały prasowe

– Oprócz samych Hochbergów na wystawie zobaczymy także ich rezydencje, w tym zamek w Pszczynie, pałacyk myśliwski w Promnicach, rodzinny zamek księżnej Daisy w Ruthin w północnej Walii, a także luksusową willę, w której zamieszkała po rozwodzie w Monachium – opowiada Mateusz Mykytyszyn.

Hedwig Menzel i Bolko von Hochberg (najmłodszy syn księżnej Daisy), 1923 r., fot. z arch. Zamku Książ

Nowej odsłony doczekała się też niezwykle popularna ekspozycja „Książ od kuchni w obiektywie nadwornego kucharza Hochbergów Louisa Hardouina”. Trzon kolekcji Louisa Hardouina stanowi 41 prawie stuletnich kaset zawierających około osiemset ujęć zamku Książ, jego otoczenia, a także rezydencji rodziny Hochbergów na Górnym Śląsku, zamku w Pszczynie i pałacyku myśliwskiego w Promnicach.

Księżna Daisy, fot. z arch. Zamku Książ

Nadworny kucharz książąt von Pless w latach 1909-1932 fotografował z pasją i niemal bezustannie. Bajeczna kolekcja, w której posiadanie wszedł Zamek Książ w Wałbrzychu przy współpracy z Fundacją Księżnej Daisy von Pless, w latach 80. ubiegłego stulecia trafiła z Londynu do Burlington w Kanadzie. Odziedziczyła ją wnuczka autora zdjęć, Jean Wessel, córka Louisa Hardouina Jr (1906-1986).

Ten wysokiej jakości artystycznej materiał jest nieocenionym źródłem wiedzy historycznej o zamku, jego wnętrzach i otoczeniu, także w czasach monumentalnej przebudowy podczas I wojny światowej.

Do zdjęć pozowali członkowie najbliższej rodziny Louisa Hardouina, żona Eugenie oraz synowie Louis Jr („LuLu”) i Maurice. Widzimy na nich także życie codzienne dworu i jego pracowników: książęce pokojówki, niańki, ogrodników i kancelistów, stajennych oraz nierzadko dwóch młodszych synów księżnej Daisy i Hansa Heinricha XV, hrabiów Aleksandra (1905-1984) i Bolka von Hochberga (1910-1936). Chłopcy, których dzieciństwo w Książu przypadło na czas wojny, byli wówczas odseparowani od ojca, oficera przybocznego cesarza Wilhelma II, i matki, frontowej siostry Czerwonego Krzyża. Przebywali głównie pod opieką służby i guwernerów. Młodzi hrabiowie bardzo zżyli się z rodziną Hardouinów, co pięknie ilustrują ocalałe fotografie.

– Tę pozorną idyllę utraconego świata Louis Hardouin uwiecznił o każdej porze roku czy dnia. Widzimy zimowe szaleństwo na sankach, ale także letnie i wiosenne pikniki wśród rododendronów. Zachwycają nocne ujęcia przedzamcza oraz jego panoramy pokazane z rozmaitych punktów widokowych o poranku. Oku tego estety nie umknęło chyba nic godnego uwagi w posiadłości von Plessów, która wyróżniała się przepychem w tej części Europy –opisuje Mateusz Mykytyszyn.

Fotograf utrwalił piękno książańskiej architektury i otaczającą zamek zachwycającą przyrodę. Książęcą palmiarnię zaprezentował na pionierskich odbitkach barwnych.  Eksperymentował kolorowe ujęcia na leśnych dzwonkach, a nawet niezwykle interesującym, bo unikatowym przedstawieniu wozu z sianem na tle barokowego dziedzińca honorowego.

Wystawa na Zamku Książ

(r), źródło: materiały Zamku Książ w Wałbrzychu

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj