Z czego zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?

0
Reklama

Fotowoltaika to sposób na produkcję własnego prądu – tanio i ekologicznie. Dzisiaj tego typu instalacje cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Co dokładnie składa się na taką instalację produkującą prąd?

Mikro instalacje fotowoltaiczne to skuteczny sposób, aby zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem domu. Wytwarzają one prąd elektryczny z energii promieniowania słonecznego, a dzięki temu pozwalają na zredukowanie wysokości rachunków otrzymywanych z zakładu energetycznego.

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Do wykonania instalacji fotowoltaicznej stosuje się różne elementy. Są one połączone ze sobą, a także często z siecią elektroenergetyczną doprowadzoną do budynku. Na instalację fotowoltaiczną składają się:

1. Panele fotowoltaiczne

Są one głównym elementem całego systemu. Montowane są najczęściej na dachach lub na konstrukcjach umieszczonych na podłożu. Zbudowane są z połączonych ogniw fotowoltaicznych. W sprzedaży znajdują się dwa typy paneli – polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Panele występują w różnych wariantach mocy – dobiera się je w zależności od zapotrzebowania budynku na energię elektryczną.

2. Falownik (inwerter)

Drugim kluczowym elementem jest falownik do fotowoltaiki. Jest o element przeznaczony do przemiany prądu elektrycznego stałego na zmienny, dlatego za jego pomocą możliwe jest zasilanie domowych urządzeń pracujących na napięciu zmiennym 230 V oraz o częstotliwości 50 Hz.

Reklama

3. Licznik dwukierunkowy

W sytuacji, gdy instalacja fotowoltaiczna podłączana jest do sieci elektroenergetycznej, konieczne jest zamontowanie licznika dwukierunkowego. Wówczas powstaje tak zwana instalacja on-grid. Domowa mikro instalacja fotowoltaiczna on-grid pozwala na odsprzedaż prądu wytworzonego przez instalację do sieci, natomiast wtedy, gdy jest on potrzebny, można go odebrać według określonego przelicznika. W rezultacie możliwe jest zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją budynku.

4. Okablowanie i zabezpieczenia

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą także okablowanie oraz zabezpieczenia, które mają na celu ochronę przed przepięciami, wyładowaniami elektrycznymi.

5. Domowy magazyn energii – akumulator

To nieobowiązkowy element instalacji. Akumulator, który nazywany jest często domowym magazynem czy bankiem energii, ma na celu zgromadzenie prądu na czas, gdy ten nie będzie dostępny – także w przypadku instalacji on-grid, w których również zdarzają się przerwy w dostawie prądu. Kompletną instalację fotowoltaiczną mogą wykonać firmy specjalizujące się w branży odnawialnych źródeł energii. Adresy można sprawdzić w sieci.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj