Z powodu koronawirusa przedłużony postój w fabryce Lear w Tychach.

8
Fabryka Lear w Tychach; fot. AP

Zagrożenie spowodowane koronowirusem spowodowało, że pracownicy fabryki Lear w Tychach nie musieli przychodzić do pracy do 31 marca. Jak informuje nas lider WZZ Sierpień 80 w tym zakładzie, również w kwietniu będzie wstrzymana produkcja.

Groźba zarażenia koronawirusem spowodowała, że 19 marca Międzyzakładowa Organizacja Związkowa WZZ Sierpień 80 podpisała z przedstawicielami pracodawcy – Lear Corporation Poland II porozumienie, na mocy którego ustalono, że od 23 marca do 31 marca 2020 r. pracownicy nie będą musieli przychodzić do pracy. W tym czasie, jak usłyszeliśmy, mogli wziąć urlop albo tzw. postojowe.

Zapytaliśmy dzisiaj (31 marca) Grzegorza Bąbacza, przewodniczącego MKZ WZZ Sierpień 80 (sygnatariusza marcowego porozumienia), czy w kwietniu pracownicy będą musieli przyjść do pracy. Uzyskaliśmy wówczas od G. Bąbacza odpowiedź, że co prawda nie zawarto nowego porozumienia, ale okres postoju fabryki został przedłużony. Bieżącymi informacjami dysponują liderzy i do nich powinni zwracać się pracownicy po szczegółowe dane.

Przewodniczący Bąbacz poinformował nas, że od 1 kwietnia pracownicy nie przychodzą do pracy w fabryce. Mają do wyboru dwie opcje: decydują się na wzięcie urlopu wypoczynkowego (jeśli nie mają zaległego, to biorą urlop bieżący), albo dostają tzw. postojowe (wtedy deklarują gotowość do pracy i są do dyspozycji pracodawcy). Niewielu, jak słyszymy, pracuje, ale pracy nie starcza dla wszystkich.

– Postojowe wypłacane będzie w wysokości 100 proc. – zapewnia przewodniczący Bąbacz.

Związkowiec poinformował nas ponadto, że codziennie są dezynfekowane m.in. szatnie i ubikacje, a sanepid sprawdza, czy zakład przestrzega wydanych wcześniej zaleceń sanitarnych.

Fabryka Lear zatrudnia ok. 2,5 tys.osób. Produkuje siedzenia do samochodów.

(icz)

Fabryka Lear wysłała pracowników na urlopy. Powód: koronawirus

 

8 KOMENTARZE

  1. Kłamstwa i propaganda, zakład stoi ponieważ 95 % klientów ma postój, Lear nie zatrzymal by produkcji z obawy o pracowników. Cześć projektów ktorych klient wymaga niwych uruchomien nadal produkuje. A pan Bombacz chce sobie teraz przypisać zasługi:/ jak tam można?

  2. Jest to info nieprawdziwe. Na Lear Corp. dalej muszą pracować na dziale metali. Nikt nawet nie poinformował pracowników o jakimkolwiek postoju

  3. Jaki postój?? Jakie postojowe ja drugi tydzień chodzę do pracy po urlopie. Jest mniej ludzi ale zakład nie jest zamknięty, nie ma postoju😒

  4. Pytanie zasadnicze .Dlaczego pracownicy z Ukrainy jeszcze na Lear pracują …Nie było pracy to daliśmy im pracę ,a teraz gdy dla nas samych może jej zabraknąć , no to chyba należy im w tym okresie za pracę podziękować i zaprosić w lepszych czasach

  5. Część pracowników dalej musi pracować!!
    Na prośbę pracownik nie otrzyma urlopu ani postojowego* pod argumentem „braku ludzi.
    Oficjalnie zamknięty? Chyba tylko po to aby dostać dofinansowania z racji przymusowego postoju. Liczy się kasa nie zdrowie!

  6. Jaki postój?! Wystarczy zobaczyć parking zakładowy ile znajduje się tam samochodów. Głupoty piszecie, my dalej pracujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here