Z sercem na rynku

2
Fot. Lech Gawin

Dzień 14 lutego w Bieruniu to zawsze odpust św. Walentego, patrona miasta i zakochanych. To tu mieści się Sanktuarium św. Walentego (drewniany kościółek zwany „Walencinkiem”). 14 lutego do sanktuarium z relikwiami świętego przyjeżdżają wierni z całego regionu. Na rynku i w przyległych ulicach odpustowe stragany z piernikowymi serduszkami i innymi symbolami zakochanych, przy ratuszu namiot ze sceną koncertową. W tym roku podczas odpustu z Bierunia nadawała radiowa „Trójka”. Była też telewizja TVP.

Dla zgłodniałych i zmarzniętych kuchnia polowa serwowała wojskową grochówką oraz grzańca. Atrakcją tegorocznego święta był występ chóru cerkiewnego z Ukrainy. Goście z partnerskiego Ostroga wystąpili trzykrotnie: dwa razy z repertuarem liturgicznym (bieruńskie kościoły) oraz w repertuarze ludowym na estradzie w rynku. Ich występ wzbudził żywą owację publiczności.

Wcześniej uczniowie z Gimnazjum nr 2 pod wezwaniem świętego odśpiewali w chórku hymn szkoły i wykonali scenki z życia świętego w gwarze śląskiej (Bartłomiej Blacha, Filip Magiera) Można było sobie zrobić zdjęcie z personifikacją świętego, w którą wcielił się miejscowy mim – Michał Sabat. Na finał uroczystości zaśpiewał chór TUiTERAZ w lekkim recitalu dla zakochanych. Usłyszeliśmy przeboje takich tuzów jak: Marek Grechuta, Skaldowie, Brathanki i Enej.

Oczy przyciągała pokonkursowa wystawa pt. „Święty Walenty – patron Bierunia”. Na konkurs plastyczny wpłynęło 47 prac. Nazwiska laureatów konkursu, których wybrało 7-osobowe jury, poznamy 20 lutego. Bieruński kult patrona doceniły media. W mieście zjawiła się Telewizja Polska, Polskie Radio Program Trzeci i Radio eM oraz dziennikarze wielu gazet.

Lech Gawin

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here