Za niesegregowanie odpadów straż miejska może już ukarać mandatem w wysokości 500 zł

0
Śmietnik_fot. ZB
Reklama

Urząd Miasta Tychy informuje, że 4 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które strażnik miejski może ukarać osobę, która nie płaci za śmieci albo nie segreguje odpadów. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, informuje, że zgodnie z nowymi regulacjami strażnicy miejscy będą posiadali szerokie uprawnienia do nakładania grzywien (poprzez mandat karny) na właścicieli nieruchomości, którzy nie przestrzegają zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jak słyszymy, mandatem do 500 zł będzie można ukarać m.in. za: niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podanie w deklaracji nieprawdziwej liczby osób zamieszkujących nieruchomość, niesegregowanie odpadów, brak zadeklarowanego kompostownika, lub niekompostowanie w nim odpadów (w Tychach możliwość zadeklarowania kompostownika będzie możliwa od 2021r.), nierealizowanie innych obowiązków określonych w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie.

– Pracownicy Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Tychy i straż miejska będą tak jak dotychczas, kontrolować stosowanie się mieszkańców miasta do obowiązujących przepisów – mówi Ewa Grudniok. – Do tej pory jednak straż miejska, jeżeli ustaliła, że dana osoba nie złożyła deklaracji i nie płaci za śmieci, mogła co najwyżej dać pouczenie. Teraz jednak łamanie prawa może być dla mieszkańców bardziej dotkliwe.

– Staramy się rozmawiać z mieszkańcami, tłumaczyć im, jak powinni powstępować –  mówi Sławomir Gurdek ze Straży Miejskiej w Tychach. – Muszę przyznać, że w naszym mieście większość osób po zwróceniu uwagi, zmienia swoje zachowanie, rozumie swój błąd. Nie zawsze jednak tak jest i do tej pory, nawet jeśli ktoś wielokrotnie łamał przepisy, nie mogliśmy na niego nałożyć mandatu. Teraz, jeśli taka sytuacja będzie się pojawiała nagminnie, skorzystamy z nowych uprawnień.

Urzędnicy i strażnicy miejscy liczą na to, że groźba ukarania mandatem jeszcze bardziej zmobilizuje mieszkańców do przestrzegania obowiązujących zasad i segregacji odpadów.

Reklama

(pp)

 

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here