Zaaranżowali szkolny korytarz i zdobyli wyróżnienie w konkursie

0
Wyróżnieni uczniowie Technikum nr 2 w Tychach; fot. z arch. szkoły

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Tychach (Technikum nr 2) zaaranżowali szkolny korytarz. I zdobyli wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Zakręceni w przestrzeni – pokaż swoją kreatywność”.

W konkursie wzięli udział uczniowie klasy czwartej (kierunek: technik organizacji reklamy): Paweł Bania, Aleksandra Czarnynoga, Agnieszka Kopiec, Magdalena Mędrysa, Klaudia Sojka i Agata Tyśkiewicz wraz ze swym opiekunem Romanem Kowalkowskim. Jak tłumaczą, wyróżniona praca to transformacja „miejsca niczyjego”, jakim jest szkolny korytarz, w miejsce spotkań uczniów.

Korytarz przed zmianą; fot. z prezentacji konkursowej

Młodzież chce mieć fajną przestrzeń, gdzie będzie można usiąść na przerwach i porozmawiać. Na parterze uczniowie chcieliby postawić drewniane stoły, fotele z poduszkami, pufy i piłkarzyki do gry. W miejscu starych gablot powinny pojawić się nowoczesne ramki na dyplomy. Jedna ze ścian ma należeć do absolwentów, którzy zostawią na niej pamiątkę w postaci odbitych dłoni. Mają być nowe kolory (do malowania ścian młodzież zamierza zachęcić rodziców). Na każdym piętrze młodzież widziałaby duże wiklinowe kosze z ekopoduszkami. Wszystko zresztą ma być wykonane z ekologicznych materiałów.

Taki korytarz planują stworzyć uczniowie; for. z prezentacji konkursowej
Tak ma wyglądać korytarz po przemianie; fot. z prezentacji konkursowej

8 listopada uczniowie wraz z opiekunem wzięli udział w Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjne Eco-miasto” w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik, gdzie odebrali nagrodę wręczaną przez ambasadora Francji Pierre’a Lévy. To 5000 zł na realizację swojego projektu. Ponadto zespół weźmie udział w warsztatach architektonicznych, które również są częścią nagrody.

Na konkurs zgłoszono ponad 200 prac z całej Polski. Nagrodę główną (po 10 tys. zł) otrzymały projekty Gimnazjum nr 1 im. K. Jagiellończyka w Człuchowie. Konkurs jest częścią programu ECO-MIASTO promującego idee zrównoważonego rozwoju miast. Organizatorem tego programu jest ambasada Francji w Polsce we współpracy ze Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim, Krajową Agencją Poszanowania Energii oraz francuskimi firmami działającymi na rynku polskim. Patronami są m.in. Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwo Energii.

Wyróżniona drużyna z tyskiej szkoły; fot. z arch. szkoły

(r)

 

Dodaj komentarz