Zanim adoptujesz zwierzę ze schroniska

0

W schroniskach dla zwierząt znajduje się wiele psów i kotów czekających na ludzi, którzy chcą dać im prawdziwy dom. Każde zwierzę jest spragnione miłości, czułości i opieki. Chce być kochane, głaskane, przytulane, cierpi, kiedy się je odrzuca. Zwierzak w domu obdarzy nas bezinteresowną miłością i przyjaźnią. Kontakt z psem czy kotem jest doskonałym lekarstwem na samotność i smutek.

Starannie przemyślmy swoją decyzję

Decyzja o adopcji zwierzęcia ze schroniska powinna być starannie przemyślana. Nie wolno brać zwierzęcia na próbę. Powrót do schroniska to prawdziwy dramat dla niego. Przemyślmy więc, czy mamy odpowiednie warunki, czy jesteśmy cierpliwi, czy posiadamy wystarczającą ilość czasu, czy stać nas na utrzymanie czworonoga. Zanim przygarniemy zwierzę, upewnijmy się, czy nikt z domowników nie ma alergii na jego sierść.

Decydując się na przyjęcie psa pod swój dach musimy zapewnić mu co najmniej trzy spacery dziennie, w tym jeden z nich wczesnym rankiem. Jeżeli zbyt długo przebywamy poza domem i nie znajdziemy czasu na regularne spacery, poza tym nasz pupil będzie musiał spędzać długie godziny sam w domu, rozważmy adopcję innego zwierzęcia, np. kota.

Zastanówmy się, czy będziemy w stanie zapewnić naszemu pupilowi opiekę na czas naszych wyjazdów, urlopów, ewentualnej choroby. Przemyślmy też, czy będziemy w stanie ponieść koszty leczeniu w przypadku choroby zwierzęcia. Stałe wydatki wiążą się z zakupem karmy dla czworonoga. W tym celu najlepiej wybrać sprawdzony i zaufany sklep zoologiczny, w którym kupimy karmy dobrej jakości.

Na co zwrócić uwagę wybierając zwierzę?

Wybierając zwierzę ze schroniska należy wziąć pod uwagę kilka czynników – płeć, wiek, wielkość, zachowanie zwierzęcia, jego aktywność. Szczenięta i kocięta zachowują się inaczej niż zwierzęta dorosłe. Młode zwierzę jest bardziej absorbujące, musimy poświęcać mu więcej czasu i uwagi oraz liczyć się ze zniszczeniami w mieszkaniu.

Zwierzęta w schronisku zazwyczaj są wysterylizowane, warto jednak przed adopcją upewnić się, czy zwierzę było poddane temu zabiegowi. Wybierając psa dorosłego widzimy, jakiej jest wielkości, jednak wybierając szczeniaka należy się dowiedzieć, do jakiej wielkości urośnie. Im pies będzie większy, tym więcej miejsca i jedzenia będzie potrzebował. Trzeba też spytać pracowników i opiekunów schroniska, co wiedzą na temat danego zwierzęcia i poprosić o porady dotyczące opieki nad czworonogiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here