Zaobserwowała, że starsza pani przekazuje mężczyźnie pakunek. Zatrzymano oszusta

0
Fot. KMP Mysłowice

Zatrzymano 49-letniego mieszkańca Warszawy, który oszukał mieszkankę Mysłowic na 20 tysięcy złotych. Do zatrzymania mężczyzny w dużym stopniu przyczyniła się kobieta, która obserwowała, jak starsza pani przekazuje oszustowi pakunek. Po tym zdarzeniu natychmiast powiadomiła policjantów. 49-latek został zatrzymany, gdy wsiadał już do taksówki.

W miniony wtorek (1.06) po godzinie 16.00 do mysłowickiej komendy wpłynęło zgłoszenie od kobiety, która widziała, jak starsza mieszkanka Mysłowic przekazywała na ulicy podejrzanemu mężczyźnie pakunek. Zgłaszająca obserwowała całą sytuację, a kiedy mężczyzna oddalił się z pakunkiem, nawiązała rozmowę z seniorką. Gdy 82-latka przyznała jej, że przekazała rzekomemu policjantowi 20 tysięcy złotych, kobieta natychmiast zadzwoniła na policję i podała bardzo dokładny rysopis oszusta.

Komunikat o tym zdarzeniu trafił do wszystkich patroli w mieście. Rozpoczęły się poszukiwania mężczyzny. Został on zauważony przez dzielnicowego, gdy wsiadał już do taksówki na ul. Towarowej. Mężczyzna nie wykonywał poleceń policjanta i stawiał opór, jednak szybko został obezwładniony i zakuty w kajdanki. Po chwili na miejscu pojawiło się wsparcie i oszust został doprowadzony do komendy.

Okazał się nim 49-letni mieszkaniec Warszawy. Stróże prawa znaleźli przy nim przekazane przez seniorkę 20 tysięcy złotych. 49-latek trafił do policyjnego aresztu, a następnego dnia usłyszał zarzuty. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w tymczasowym areszcie. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Policjanci nie wykluczają, że mężczyzna mógł dopuścić się podobnych przestępstw na terenie kraju. Będzie to dokładnie sprawdzane w prowadzonym postępowaniu.

„Postawą godną pochwały wykazała się kobieta, która była świadkiem tego zdarzenia i nie pozostała obojętną – natychmiast zareagowała powiadamiając policjantów. Dzięki jej reakcji możliwe było zatrzymanie przestępcy i odzyskanie oszczędności życia 82-letniej mysłowiczanki” – podaje policja.

Policja kolejny raz przypomina:

– Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

– Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Jeżeli odebrałeś taki telefon. bądź pewien, że dzwoni oszust.

– Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł.

– Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu.

– Poinformuj policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce policji lub dzwoniąc na nr alarmowy 112.

(t), źródło: KMP Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here