Zatrzęsie się ziemia. W sobotę Bitwa Wyrska

0
Fot. Jarosław Jędrysik

Już w najbliższą sobotę 20 maja na polach naprzeciwko mogiły i Pomnika Żołnierzy Września 1939 r. odbędzie się po raz trzynasty rekonstrukcja historyczna Bitwy Wyrskiej, największego starcia w wojnie obronnej 1939 r. na Górnym Śląsku. W szczytowym momencie wzięło w nim udział kilkanaście tysięcy żołnierzy po stronie polskiej i niemieckiej. Impreza rozpocznie się o godz. 14.00.

Fot. Jarosław Jędrysik

Na początek zagra orkiestra dęta Elektrowni Łaziska. O 14.30 delegacje wraz z wójt gminy Wyry, złożą kwiaty pod pomnikiem. Sama inscenizacja rozpocznie się o godz. 15.00. Weźmie w niej udział kilkuset osób z prawie 20. grup rekonstrukcji historycznej odwzorujących Wojsko Polskie i Wehrmacht. Pojawią się m.in. lekkie czołgi niemieckie, tankietka TKS i niemiecka armata PAK 37. Nie zabraknie wybuchów, od których widzowie poczują pod stopami drżącą ziemię.

Fot. Jarosław Jędrysik

Ze współczesnego sprzętu wojskowego będzie można zobaczyć czołg Leopard II, zestaw przeciwrakietowy oraz pojazdy Rosomak i Hummer. Nie zabraknie też stanowisk rekonstrukcyjnych różnych formacji wojskowych w rejonie schronu bojowego Sowiniec, który będzie udostępniony do zwiedzania.

Ok. godz. 16.15 zaplanowano pokaz wyszkolenia m.in. komandosów z 18. Bielskiego Batalionu Powietrzno-Desantowego. O godz. 17.00 rozpocznie się Piknik Forteczny, którego główną atrakcją będzie koncert Macieja Lipiny pt. „Skazany na bluesa”. Artysta odtwarza postać Ryszarda Riedla, legendarnego muzyka zespołu Dżem w musicalu pod tym samym tytułem, wystawianym w Teatrze im. S. Wyspiańskiego w Katowicach.

Organizatorem imprezy jest gmina Wyry oraz Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Patronat medialny objęło m.in. Tygodnik „Nowe Info”.

Fot. Jarosław Jędrysik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here