Zbadaj kości. Osteobus przyjedzie do Tychów i Pszczyny

0
Osteobusy przyjadą do Pszczyny i Tychów, fot. materiały zewnętrzne

W dniu 31 marca 2021 r. mieszkańcy Tychów, Pszczyny i okolic będą mieli możliwość zbadania swoich kości w specjalnie wyposażonym osteobusie.

31 marca mobilne pracownie densytometryczne pojawią się przy NZOZ SANUS, ul. Kościuszki 5 w Pszczynie oraz przy Przychodni nr 4, al. Niepodległości 45 w Tychach.

Diagnostykę kości przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Cena jednego badania wynosi 35 zł.

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większą liczbę osób w naszym kraju. Cierpi na nią ok. 2,7 mln ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są one coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk, na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 40. roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną – z dokładnością do 1 proc. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

Rejestracja na badania pod numerem tel. 512 351 600.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here