[ZDJĘCIA, FILM] 60-lecie „Zdrzadełka”

0
Uczestnicy jubileuszu "Zdrzadełka", Stajnie Książęce, 17.07.2021, fot. Renata Botor-Pławecka

W sobotę, 17 lipca, w Stajniach Książęcych w Pszczynie otwarta została wystawa z okazji jubileuszu 60-lecia Klubu Plastyków „Zdrzadełko”.

Na miejsce wystawy wybrano piękne wnętrza dawnej książęcej siodlarni. Pomieszczenie wyłożone jest drewnianą boazerią. Ma galerię, na którą prowadzą schody. Jeszcze niedawno funkcjonowała tu kawiarenka.

Prace wystawiono w ciekawych wnętrzach dawnej siodlarni; fot. Renata Botor-Pławecka

Z życzeniami z okazji jubileuszu przybyli wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski, dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury Michał Czernek, a także przedstawiciel Muzeum Regionalnego w Bestwinie Andrzej Wojtyła („Zdrzadełko” i bestwińska placówka wraz z działającą tam grupą „Jaskółka” ze sobą współpracują).

O historii założonego w 1961 r. klubu plastyków, zrzeszającego twórców nieprofesjonalnych, opowiadali Alicja Szymczak (przewodnicząca) i Paweł Kiermasz. Wymieniane były m.in. nazwiska nauczycielek Marii Foltyn i Marii Wanot.

Jak można było usłyszeć, na początku członkowie klubu spotykali się w prywatnych mieszkaniach czy w Przedszkolu nr 1. Gdy w 1986 r. grupę przejęło PSS Społem, zyskała siedzibę w ośrodku „Praktyczna Pani”. Od 1995 r. „Zdrzadełko” jest związane z Pszczyńskim Centrum Kultury.

Maria Wanot obok swoich obrazów

– To u mnie w mieszkaniu były spotkania. Było nas sześcioro osób, które zgadały się, że lubią malować. Potem przybywało członków – mówi nam Maria Wanot z Pszczyny, współzałożycielka „Zdrzadełka”, obecnie członkini-seniorka klubu.

Twórcy ze „Zdrzadełka” biorą udział w licznych wystawach, akcjach charytatywnych, konkursach, plenerach. Dokumentuje to kronika klubu. Wielu z członków może poszczycić się prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Ich prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą.

Jak powiedziała nam szefowa „Zdrzadełka” Alicja Szymczak, obecnie w klubie jest 14 członków –  pasjonatów  malarstwa i rzeźbiarstwa.

(r)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here