[ZDJĘCIA] Uskrzydleni 2020. Wyróżniono wyjątkowych ludzi

0
Uskrzydleni 2020 - Szymon Klimza i Filip Walecki, fot. RB
Reklama

Niepełnosprawni sportowcy pasjonaci Filip Walecki i Szymon Klimza zostali laureatami II edycji konkursu „Uskrzydlony”. Niewidoma studentka Anna Haupka otrzymała tytuł Lady D. Powiatu Pszczyńskiego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 10 czerwca w skansenie „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”.

„Uskrzydlony” to wyróżnienie przyznawane w powiecie pszczyńskim osobom dotkniętym niepełnosprawnością, które inspirują innych i udowadniają, że w życiu pełnym pasji nie ma ograniczeń. Po raz drugi konkurs zorganizowało starostwo pszczyńskie.

Laureatami II edycji konkursu „Uskrzydlony” zostali Filip Walecki i Szymon Klimza.

Szymon Klimza z Warszowic porusza się na wózku inwalidzkim (miał wypadek na nartach, złamał kręgosłup). Udowadnia, że niepełnosprawność nie musi ograniczać i nie przeszkadza w realizowaniu pasji. Dalej uprawia narciarstwo, jeździ też na handbike’u (trzykołowym rowerze, na którym pedałuje się rękami), gra w koszykówkę, pływa, uprawia crossfit, bierze udział w wyścigach na wózkach po asfalcie oraz w ekstremalnych warunkach – po lesie, błocie, piasku. Startuje w zawodach na całym świecie. Ma też na swoim koncie m.in. skok ze spadochronem, lot szybowcem i lot w tunelu powietrznym. Swoim doświadczeniem dzieli się z innymi osobami, które ucierpiały w wypadkach. Jest ambasadorem Avalon Extreme. Bierze udział w wydarzeniach sportowych, w których często rywalizuje z pełnosprawnymi zawodnikami. Pracuje zawodowo.

Reklama
Szymon Klimza, fot. RB

– Bardzo się cieszę, że mogę pokazać, jak to było w tej śpiewanej tu piosence, „że mi się chce”. Bo to chyba najważniejsze: żeby nam się chciało, a gdy już się nam zachce, będzie łatwo i z górki – mówił laureat.

Filip Walecki to młody człowiek z zespołem Downa, utalentowany sportowiec z Czarkowa (zgłoszony do wyróżnienia przez Zespół Szkół im. J. Korczaka w Pszczynie). Biega z psem na orientację, pływa stylem klasycznym, jeździ konno. Bierze udział w niezwykle trudnych biegach górskich. Na starcie staje razem z pełnosprawnymi zawodnikami. Ukończył m.in. bieg 100 miles of Beskid Wyspowy, pokonał 73,7 km. Zakwalifikował się na Światowe Igrzyska Osób z Zespołem Downa, które miały odbyć się w zeszłym roku w Turcji. Niestety pandemia pokrzyżowała te plany.

Filip jest koleżeński, optymistycznie nastawiony do świata i ludzi. Zachęca swoich kolegów (w tym swego przyjaciela Dominika) do aktywnego spędzania czasu, do walki ze słabościami w czasie treningów. W czasie gali, dziękując za wyróżnienie, doprecyzował, że biega ze swoim psem Alikiem.

Podczas gali wręczone zostało też wyróżnienie Lady D. Powiatu Pszczyńskiego, przyznawane niepełnosprawnym aktywnym kobietom (nazwa od Lady Disabled – czyli Dama Niepełnosprawna; inicjatorem tego wyróżnienia jest poseł Marek Plura). Tytuł ten otrzymała niewidoma Anna Haupka z Brzeźc. To dzielna młoda dziewczyna, która rozpoczęła studia kryminalistyczne w Katowicach. Studiuje, a równocześnie pomaga swoim niewidomym najbliższym: mamie i rodzeństwu. Znajduje też siły i czas na aktywność w kole Polskiego Związku Niewidomych (które zgłosiło ją do wyróżnienia „Uskrzydlony”). Dziewczyna obdarzona jest niesamowitą pamięcią i ma talent muzyczny – zrobiła dyplom organistki, śpiewa. Współpracuje ze starostwem pszczyńskim, chcąc pomóc w likwidowaniu barier utrudniających funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami.

Nominację do wyróżnienia otrzymali również przedstawiciele Domu Kulejących Aniołów w Piasku. To czteroosobowa grupa – Tomasz Buczak, Jarosław Wrześniewski, Marzena Rakowska i Dorota Hutyra – stanowiąca „rząd świetlicy terapeutycznej”, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Piasku. Pomimo swojej niepełnosprawności pomagają innym. Do wyróżnienia zgłosiła ich wiceburmistrz Pszczyny Barbara Sopot-Zembok.

Nominację otrzymał też Marek Gruszka, społecznik i radny z gminy Miedźna, zgłoszony przez wójta gminy Miedźna.

Gościem specjalnym gali była Dominika Kasińska, Człowiek Bez Barier 2020, Lady D. województwa śląskiego. To 26-latka z zespołem Downa ze Szczyrku, która nie bała się wyruszyć w trasę z Przemkiem Kossakowskim w pierwszej edycji programu „Down the Road”. Mówi  o sobie „kobieta odważna”. Pracuje w szkole niepublicznej jako asystent nauczyciela, lubi chodzić po górach, jest wolontariuszką, ambasadorką projektu „Beskidy bez barier” i członkiem Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego.

Dominika Kasińska gratuluje Filipowi Waleckiemu, fot. RB

Jak mówiła  podczas gali, osoby z niepełnosprawnościami potrzebują miłości, wsparcia, środków do życia, rehabilitacji. Muszą mieć pracę, zapewniony start i byt. Marzeniem pani Dominiki jest stworzenie rodziny i pomaganie innym. – Osoby niepełnosprawne też mają marzenia, warto, by je mieli, bo marzenia się spełniają – mówiła.

Nagrodą „Uskrzydlony” jest statuetka symbolizująca motyla, zaprojektowana i wykonana przez lokalną artystkę Justynę Dulembę. Laureatką I edycji wyróżnienia była malarka Alicja Szymczak (nasz wywiad z panią Alicją można przeczytać TUTAJ).

Laureatka I edycji „Uskrzydlony” – Alicja Szymczak, fot. RB
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj