ZEG-owska mozaika będzie podświetlona

0
Mur z mozaiką przed Zespołem Szkół nr 4; fot. ZB

ZEG-owska mozaika będzie podświetlona. Zabytkową mozaikę, która zdobiła elewację Zakładu Elektroniki Górniczej, już w czerwcu w pełnej krasie będzie można podziwiać przed Zespołem Szkół nr 4 przy Alei Bielskiej 100. Po zmroku ma być podświetlona.

Jak poinformowała nas Maria Bachniak, miejski konserwator zabytków w Tychach, obecnie trwają prace konserwatorskie przy mozaice autorstwa Franciszka Wyleżucha. Artysta stworzył ją w 1969 r. Przedstawia układy scalone (ZEG produkował je jako pierwszy w Polsce).

Budynek ZEG-u z mozaiką; fot. Dominik Gajda

Jak informuje nas Maria Bachniak, z końcem 2017 r. odbył się transport segmentów muru z odpowiednio zabezpieczoną mozaiką oraz ich montaż i scalenie na nowym fundamencie przed budynkiem Zespołu Szkół nr 4 im. Janusza Groszkowskiego przy al. Bielskiej 100 w Tychach. Lokalizacja to nieprzypadkowa. Kiedyś była to zakładowa szkoła ZEG-u, a tradycje edukacji związanej elektroniką i automatyką (nie tylko górniczą) w ZS nr 4 są długie.

Jak informuje Maria Bachniak, prace montażowe nie uszkodziły mozaiki, co zostało potwierdzone komisyjnie w styczniu br. przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dobra pogoda umożliwiła rozpoczęcie prac związanych ze zdejmowaniem ochronnych zabezpieczeń mozaiki i rozpoczęciem jej renowacji. Wykonawca powinien zakończyć prace do końca czerwca. Docelowo mozaika będzie podświetlona, monitorowana oraz wpisana stylistycznie w nowe otoczenie. Na ten cel w 2016 r. zabezpieczono w budżecie miasta 300 tys. zł.

Przypomnijmy, że jesienią 2016 r. zakończyła się rozbiórka niskiego budynku ZEG-u, w którym mieścił się bank, a 8 listopada 2016 r. zdemontowano i zabezpieczono ścianę frontową z zabytkową mozaiką. Przechowywana była ona ona na placu rozbiórki. Zanim dokonano tej operacji, mozaika została obłożona gazami na specjalnym kleju oraz skręcona stalową konstrukcją. Po to, aby nie rozleciała się w czasie prac rozbiórkowych i transportu. Wszystko również nadzorował wojewódzki konserwator zabytków

O DEMONTAŻU MOZAIKI PISALIŚMY TUTAJ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here