Zespoły z Poznania i Goleszowa zwycięzcami „Żubrowiska”

0
Zespół Roxana Tutaj & Good Omen z Poznania otrzymał Nagrodę Starosty Pszczyńskiego fot. Natalia Modrzewska

Zespół Roxana Tutaj & Good Omen z Poznania otrzymał Nagrodę Starosty Pszczyńskiego (3000 zł), a White Deer z Goleszowa – Nagrodę Burmistrza Pszczyny (2000 zł). W sobotę 26 września w Pszczyńskim Centrum Kultury odbył się Przegląd Amatorskich Zespołów Muzycznych „Żubrowisko”. Impreza miała cel charytatywny – wsparcie zbiórki na leczenie Maciusia Cieślika z Jankowic.

Do tegorocznej edycji „Żubrowiska” zgłosiły się 23 kapele z całej Polski. Jury w składzie Barbara Broda-Malon, Mariusz Szulakowski oraz Daniel Kurtyka do przeglądu zakwalifikowało pięć z nich: Mexyk z Łodzi, Roxana Tutaj & Good Omen z Poznania, Snowblind z Katowic, Chłodno z Pszczyny oraz White Deer z Goleszowa.

– Dziękuję organizatorom za zorganizowanie w tych trudnych czasach „Żubrowiska”. Jury zwykle mówi, że obrady były trudne i ciężkie, ale w tym roku byliśmy jednomyślni – mówił przewodniczący Mariusz Szulakowski.

Nagrodę Starosty Pszczyńskiego w kwocie 3000 zł otrzymał zespół Roxana Tutaj & Good Omen z Poznania. To pięcioosobowy skład, grający muzykę rockowo-bluesową, z elementami funk i soul. W obecnym składzie występują od dwóch lat.

– Jechaliśmy tu z nadzieją, żeby przede wszystkim pograć, bo ten rok jest taki, że grania jest mało. Każda okazja, gdzie możemy wystąpić przed żywą publicznością, jest na wagę złota – mówili muzycy tuż po usłyszeniu werdyktu.

Nagrodę Burmistrza Pszczyny w kwocie 2000 zł otrzymał zespół White Deer z Goleszowa.

Laureaci dali niemal godzinne koncerty. Gwiazdą wieczoru był Cyrk Deriglasoff – zespół Olafa Deriglasoffa, wokalisty i instrumentalisty od ponad trzech dekad związanego ze sceną  niezależną i muzyką alternatywną. Koncert był energetyczny, z dużym poczuciem humoru i ogromną dawką dobrej muzyki. Po koncercie zespół podpisywał swoje płyty, a dochód z ich sprzedaży przekazał w całości na leczenie Maciusia Cieślika.

– Tak dziwnego „Żubrowiska” jeszcze nie było, ale to jest wspaniałe „Żubrowisko”, ponieważ pokazujemy mimo wszystko, że muzyka ma miejsce w powiecie pszczyńskim. To jest przestrzeń aktywności, to jest przestrzeń dla artystów, muzyków i dla tych, którzy kochają muzykę – mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Po raz pierwszy w 17-letniej historii „Żubrowisko” miało swój cel charytatywny – całkowity dochód z wejściówek został przeznaczony na leczenie 2,5-letniego Maciusia Cieślika z Jankowic, który zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni i potrzebuje najdroższego leku świata. Koszt terapii genowej, do której został zakwalifikowany to 9,5 mln zł. Podczas wydarzenia zbierane były także pieniądze do puszek stowarzyszenia Omnibus, które prowadzi zbiórkę.

„Żubrowisko” zostało zorganizowane mimo licznych przeciwności. Z powodu pandemii nie odbyły się zaplanowane w kwietniu przeglądy zespołów muzycznych, następnie odwołany został czerwcowy finał w Ośrodku Sportów Wodnych w Łące. Organizatorzy postanowili zorganizować imprezę w nieco okrojonym wydaniu. Z powodu brzydkiej pogody w ostatniej chwili zdecydowano, przy przenieść przeglądy i koncerty do Pszczyńskiego Centrum Kultury. Koncerty transmitowane były jednak online m.in. w ośmiu pubach i kawiarniach na terenie powiatu pszczyńskiego. Można tam było wrzucać pieniądze do puszek i wspierać leczenie Maciusia.

(r), źródło: powiat pszczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here