Zgoda włodarzy gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na budowę spalarni śmieci

0
Przybywa śmieci; fot. ZB
Reklama

Obradujące 13 listopada Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyraziło zgodę, aby na jej terenie powstała instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Inaczej mówiąc włodarze gmin zasiadający w GZM zgodzili się, by przynajmniej na terenie jednej z gmin członkowskich powstała spalarnia śmieci.

Kamila Rożnowska, rzecznik prasowa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, poinformowała nas, że według oficjalnych danych w 2018 r. na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zebrano łącznie ponad 940 tys. ton odpadów komunalnych, czyli w ubiegłym roku jeden mieszkaniec GZM pozostawił po sobie ok. 445 kg śmieci. Trzeba jednak pamiętać, o czym wspomina raport dotyczący szarej strefy w Polsce, że rzeczywista ilość odpadów może różnić się nawet o 25 proc. od deklarowanej.

W województwie śląskim wytworzono i tak o prawie 21 proc. więcej śmieci niż przewidywał plan gospodarki odpadami dla tego obszaru. W przypadku miast i gmin Metropolii oznacza to wzrost o ponad 162 tys. ton śmieci rocznie. Jednocześnie, jak słyszymy, rosną wymogi związane z przetwarzaniem odpadów. Okazuje się, że gdyby nie cementownie, przyjmujące paliwo wyprodukowane z części tych odpadów, to składowiska śmieci uległyby całkowitemu wypełnieniu. Władze GZM uważają, że rozwiązaniem może być utworzenie nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska instalacji, pozwalających na przetworzenie tych śmieci, których nie można poddać recyklingowi. Szacuje się, że w Metropolii z zebranych w ubiegłym roku odpadów komunalnych (przypomnijmy – oficjalnie ponad 940 tys. ton) ok. 280 tys. ton można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

– 13 listopada przedstawiciele miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyrazili zgodę, aby na jej terenie powstała instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych – informuje Kamila Rożnowska. – Uchwała ta ma charakter intencyjny i daje „zielone światło” zarządowi Metropolii, by mógł podejmować działania zmierzające do utworzenia na terenie GZM instalacji termicznego przetwarzania odpadów. Na tym etapie prac żadna konkretna lokalizacja, gdzie taki system mógłby powstać, jeszcze nie została wskazana. Zanim jakiekolwiek decyzje w tej sprawie zostaną podjęte, poprzedzone to będzie szczegółowymi analizami.

– Instalacje termicznego przetwarzania odpadów to systemy z sukcesem wykorzystywane w krajach, które postrzegamy jako „czyste” – mówi Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu Metropolii. – To między innymi Niemcy, Francja, państwa skandynawskie. To również jedyny właściwy kierunek, który pozwoli nam rozwiązać problem piętrzącej się góry odpadów resztkowych w naszych miastach i gminach. Musimy pamiętać, że problem zagospodarowania odpadów przekłada się również na wysokość miesięcznych opłat, które ponosimy w naszych gospodarstwach domowych. Zamiast płacić więcej za ich składowanie, możemy je wykorzystać do produkcji prądu i ciepła. Ponadto zyskujemy kontrolę nad systemem gospodarki odpadami komunalnymi, co może uchronić nas przed niebezpiecznymi wybuchami pożarów, podczas których do atmosfery emitowane są szkodliwe zanieczyszczenia.

Reklama

– Zgodnie z przepisami nie możemy składować odpadów o wysokiej wartości kalorycznej, a więc jedyną możliwością ich zagospodarowania jest odzysk energetyczny w specjalistycznych instalacjach, a tych u nas brakuje – ocenia Blanka Romanowska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, która zajmuje się kwestiami ochrony środowiska. – Jedyną instalacją termicznego przetwarzania odpadów komunalnych, która działa na terenie Metropolii, jest zakład Fortum w Zabrzu. Jego maksymalne roczne możliwości przyjmowania odpadów resztkowych z odpadów komunalnych wynoszą 70 tys. ton, a szacuje się, że w samym GZM odpadów tych jest rocznie kilka razy więcej.

Kamila Rożnowska wyjaśnia, że utworzenie instalacji termicznego przetwarzania odpadów, to jedno z działań, które chce podejmować Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w kwestii zagospodarowania odpadów komunalnych. Metropolia chce także, jak słyszymy, włączyć się w szeroką kampanię edukacyjno-informacyjną dotyczącą segregacji śmieci, tym bardziej, że miasta i gminy GZM niebawem będą musiały spełnić restrykcyjne, nałożone przepisami unijnymi, obowiązki dotyczące recyklingu. Do 2035 r. recykling powinien objąć 65 proc. wszystkich wytwarzanych odpadów. Brak spełnienia tych wymogów może skutkować nałożeniem wielomilionowych kar na samorządy. Suma tych kar, w skali całej Metropolii, może wynieść – jak usłyszeliśmy – nawet 60 mln zł.

Władze GZM nie używają określenia: spalania śmieci. Pewnie dlatego, że sprzeciw mieszkańców wobec budowy takiego obiektu jest bardzo duży. Zamiast więc o spalarni śmieci mowa jest o instalacji termicznego przetwarzania odpadów i korzyściach z niej płynących. Instalacje te przedstawia się jako „nowoczesne i przyjazne dla środowiska systemy, które pozwalają rozwiązać problem piętrzącej się góry odpadów komunalnych, a także uchronić przed niebezpiecznymi i niekontrolowanymi wybuchami pożarów składowisk”.

– Zamiast drastycznego wzrostu cen za wywóz śmieci – nowoczesna instalacja, pozwalająca na ich przetworzenie oraz uzyskanie w tym procesie energii elektrycznej i ciepła, którymi z kolei można m.in. naładować smartfona albo ogrzać dom – taką wizję, w kontekście wyrażonej zgody na budowę spalarni śmieci na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, roztaczają władze GZM.

W skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wchodzą gminy: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Knurów, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Zbrosławice.

(pp)

Czytaj też:

Drastyczna podwyżka opłat za wywóz śmieci

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj