Zielony czek za niezwykły klomb

2
Henryk Jan Dominiak prezentuje Zielony Czek; fot. zew

Zielony Czek za niezwykły klomb. Tyszanin Henryk Jan Dominiak został w tym roku laureatem konkursu „Zielone Czeki” w kategorii działania popularyzatorskie i promocje postaw proekologicznych. Konkurs organizowany jest corocznie z okazji Dnia Ziemi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Tyszanin nagrodzony został za klomb wykonany w kształcie planu miasta przy ul. Żwakowskiej w Tychach.

Jak poinformowała nas Aleksandra Kuszka, dyrektor biura WFOŚiGW w Katowicach, Fundusz przyznaje „Zielone Czeki” już od 1994 roku. Nagrodą tą wyróżniono dotychczas wiele osób, które często w nowatorski i niekonwencjonalny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska. Wysokość przyznanych nagród wyniosła już w sumie ponad 2,5 mln zł. Wśród dotychczasowych laureatów są naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz inni pasjonaci ochrony środowiska.

W sobotę 26 kwietnia dołączył do tego grona tyszanin Henryk Jan Dominiak. Wręczono mu Zielony Czek na 7500 zł. „Nowe Info” pisało o laureacie wielokrotnie z powodu dzieła jakie stworzył przy ul. Żwakowskiej. Chodzi o klomb o powierzchni 331 metrów kwadratowych w kształcie planu miasta Tychy. Przedsięwzięcie to autor nazwał: „Zielone Tychy Kultura”.

– W celach społecznych stworzyłem zieloną mapę Tychów – ekologiczne dzieło artystyczno-edukacyjne – mówi Henryk Jan Dominiak. – Zielona mapa Tychów jest dokładnym odzwierciedleniem granic i architektury miasta. Po mapie można spacerować. Projektem tym chciałem wykreować przyrodniczy, kulturalny park rozrywki. Uzyskałem to dzięki posadzeniu prawie 670 zminiaturyzowanych, starannie dobranych roślin, które oddają charakter poszczególnych obiektów architektonicznych.

Zielony Czek WFOŚiGW w Katowicach; fot. zew

Kandydaturę Henryka Jana Dominiaka do nagrody WFOŚiGW rekomendowali Jakub Chełstowski – marszałek województwa śląskiego i Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Laureaci pozostałych kategorii Zielonych Czeków: Programy i akcje dotyczące ochrony przyrody – Justyna Grzeszczyk; Edukacja ekologiczna – Józef Rzepka, Katarzyna Majzel-Pośpiech; Szkolna edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży – Małgorzata Dyl; Publicystyka ekologiczna – Krzysztof Belik; Nagroda specjalna – Agnieszka Łyczko i Sławomir Łyczko.

Oprócz Zielonych Czeków wręczono również dyplomy uznania. Otrzymali je: Monika Pasterak, Beata Urych, Joanna May, Joanna Cieplińska–Lis, Milena Iżykowska, Ewelina Sygulska, Piotr Kocot, Małgorzata Dawid–Chrzęstek, Maria Siąkała, Maurycy Hankiewicz.

(baz)

2 KOMENTARZE

  1. Najlepsze życzenia i gratulacje dla wszystkich wymienionych, nagrodzonych i zasłużonych dla rozwoju i upiększania miasta Tychy. Mieszkańcy są Wam wdzięczni, dziękują i proszą o dalszą stałą pracę dla dobra wspólnego.

  2. Szczególne i gorące pozdrowienia i gratulacje dla Pana Henryka Jana Dominiaka, za Jego pomysłowe i piękne prace. Za piękny klomb przy ul. Żwakowskiej szczególne słowa uznania, za „walkę” o utrzymanie i troskę, o stały i piękny wygląd swojego dzieła. Dziękujemy Panie Henryku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here