Zjazd Czetwertyńskich w Pszczynie [filmy i zdjęcia]

0
Rodzina Czetwertyńskich w auli LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, 25.07.2017, fot. Renata Botor-Pławecka
Reklama

Zjazd Czetwertyńskich w Pszczynie. Kilkudziesięciu członków książęcego rodu Czetwertyńskich – na czele z księciem Albertem – gości w Pszczynie. Spotkali się dziś (25.07) w auli LO im. Bolesława Chrobrego, gdzie książę wręczył wybitnym uczniom stypendia im. Stanisława Światopełka Czetwertyńskiego.

Stypendia w wysokości 3 tys. zł otrzymali Natalia Koczurkiewicz (za osiągnięcia w dziedzinie języków obcych) oraz Miłosz Dudek (za osiągnięcia w naukach ścisłych). Wręczał je książę Albert Czetwertyński, syn Stanisława Światopełka Czetwertyńskiego, który w latach 20. XX w. razem z innymi młodymi arystokratami uczęszczał do pszczyńskiego Gimnazjum. Aby upamiętnić ojca, który bardzo dobrze wspominał lata spędzone w Pszczynie, książę Albert kilka lat temu ufundował stypendia dla wybitnych uczniów obecnego pszczyńskiego liceum.

Reklama

Tegoroczna gala wręczenia stypendiów miała bardzo rodzinną atmosferę, bo też publiczność stanowili głównie członkowie rodu Czetwertyńskich, którzy na zaproszenie księcia Alberta zjechali do Polski z Kanady, Belgii, a nawet z Kenii. Przyjechali zarówno starsi przedstawiciele rodu, jak i ci najmłodsi. Jak się okazało, to bardzo radośni i spontaniczni ludzie. Gdy na scenie pszczyńskiego liceum zaczął grać Dudek Band, przy ostatnim z utworów publika nie usiedziała już na miejscach i zaczęła tańczyć. Nawet sam książę Albert znalazł się w kółeczku.

Ogromne brawa zebrali stypendyści, tym bardziej że widzowie mieli okazję poznać część ich talentów. Natalia Koczurkiewicz tłumaczyła na język angielski przemówienia. Miłosz Dudek – choć umysł ścisły – ma też uzdolnienia muzyczne i gra na gitarze w zespole Dudek Band, który tak porwał do tańca publikę.

Pszczyna to nie jedyne miejsce zjazdu rodu Czetwertyńskich. Jak nam powiedział książę Albert, członkowie rodziny odwiedzili już Zamość, Lublin i wybierają się jeszcze m.in. do Krakowa.

Do pszczyńskiego Gimnazjum uczęszczało trzech braci Czetwertyńskich: książę Jerzy Konrad, książę Stanisław Tomasz oraz książę Andrzej Maria. Do Pszczyny przyjechali w 1923 r. Stanisław po zdaniu matury w Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w 1927 wyjechał na studia do Belgii. Po ukończeniu studiów inżynierskich powrócił do Polski. Brał udział w kampanii wrześniowej. Aresztowany przez gestapo pod zarzutem utrzymywania kontaktów z nielegalnymi polskimi organizacjami. Skazany na śmierć, był więźniem m.in. KL Auschwitz. Po wojnie został aresztowany pod zarzutem kontaktów z ambasadą USA i pozbawiony majątku. (źródło: LO im. Bolesława Chrobrego)

(reb), Zdjęcia i filmy: Renata Botor-Pławecka

Więcej w elektronicznym wydaniu tygodnika „Nowe Info” (1.08.2017).

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj