Złapano sprawców zniszczenia krzyża

1
Zabytkowy krzyż zniszczony w lutym br.; fot. zew

Policjanci z Mikołowa zatrzymali dwóch 18-latków, którzy w lutym br. w Łaziskach Górnych zniszczyli zabytkowy krzyż kamienny z 1817 r. Sprawy wymalowali na nim sprejem symbole jednego z klubów piłkarskich.

O tej sprawie pisaliśmy w „Nowym Info”. Przydrożny krzyż kamienny stoi na rogu ulic Piaskowej i Górniczej w Łaziskach Górnych. Datowany jest na 1817 r.. W czasie II wojny światowej uległ częściowemu zniszczeniu. W 1967 r. został przeprowadzony jego gruntowny remont, w 2001 r. wpisano go do Gminnej Ewidencji Zabytków, w 2018 r. gmina wydała 35 tys. zł na jego renowację.

Zabytek został zniszczony 19 lutego br., kiedy to nieznani wówczas sprawcy wymalowali niebieskim sprajem w dolnej części cokołu literę „R”, stylizowaną na tę z herbu drużyny piłkarskiej Ruch Chorzów. Na schodach krzyża napisano „Ruch 1920 Chorzów”.

Jak informuje asp. Klaudia Kempa z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie, funkcjonariusze 9 kwietnia br. namierzyli dwóch sprawców tej dewastacji. Okazali się nimi dwaj osiemnastoletni mieszkańcy Łazisk i Mikołowa. – Sprawa ma charakter szczególny z uwagi na to, że mężczyźni za ten czyn odpowiedzą z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. 10 kwietnia graficiarze usłyszeli prokuratorskie zarzuty, do których popełnienia obaj się przyznali. Grozi im do 8 lat więzienia – mówi asp. Kempa.
(JJ)

Zabytkowy krzyż pomazany farbą

1 KOMENTARZ

  1. …..i bardzo dobrze, że za taki czyn grozi do 8. lat więzienia, byleby sędzia ich nie uniewinnił, bo czegoś się dopatrzył na korzyść sprawców. Opis tego czynu, jak i sprawy sądowej, powinny być opisane na łamach ogólnopolskiej prasy, by ludzie w końcu się nauczyli, że dawne pokolenia stawiały m. in. krzyże przydrożne ( również nazywane Bożymi Mękami ), by upamiętnić jakieś wydarzenie, czy też jakąś rocznicę. Niszczenie, uszkadzanie, obecnie takich zabytków, tym samym Bożych Mąk, jest nie tylko profanacją „elementu” sakralnego, ale i samego zabytku. A jeśli nie ma się szacunku do takich zabytków, to też brak jest powagi, dla przeszłości………

Dodaj komentarz