Złote dziewczyny!

0
Mistrzynie Polski Julia Pławecka i Daria Zimnol z trenerem Damianem Pławeckim; fot. UKS Plesbad Pszczyna

Młodziutkie badmintonistki z naszego regionu: Julia Pławecka i Daria Zimnol (UKS Plesbad Pszczyna) oraz Joanna Podedworny (UKS Unia Bieruń) świetnie spisały się w ostatni weekend (12-13 maja) na XXIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Halowych, która odbyła się w Tarnowie Podgórnym w Wielkopolsce. Zawody te kwalifikowane są jako Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych. Badmintonistki z Pszczyny i Bierunia zdobyły komplet medali. Julia Pławecka i Daria Zimnol wywalczyły złoto, wygrywając ze starszymi od siebie i wyżej notowanymi zawodniczkami.

Piętnastoletnie pszczynianki Julia Pławecka i Daria Zimnol wywalczyły złoty medal i tytuł mistrzyń Polski w grze podwójnej. Dodatkowo Julia Pławecka zdobyła brąz w grze pojedynczej. Srebro w grze pojedynczej zgarnęła trzynastoletnia bierunianka Joanna Podedworny. Wygrane śląskich zawodniczek w mistrzostwach Polski w kategorii do lat 17 to ogromny sukces i spore zaskoczenie.

Joanna Podedworny, wicemistrzyni Polski; fot. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

Pszczynianki nie były faworytkami turnieju. W półfinale, w niezwykle emocjonującym meczu (wyniki setów mówią same za siebie: 18:21, 24:22, 21:19) pokonały rozstawiane z numerem 2 Aleksandrę Radziszewską i Weronikę Górniak (UKS Hubal Białystok/ UKSB Milenium Warszawa, nr 2). Mecz trwał 45 minut.

Finał okazał się jeszcze bardziej emocjonujący – trwał 51 minut. Pszczynianki zmierzyły się ze starszymi od siebie Dominiką Chojnacka i Marceliną Franczuk (Sportowa Politechnika Gdańsk). Po wyrównanym początku minimalną przewagę zdobyły nasze zawodniczki – wygrały 22:20. Drugi set rozpoczął się od prowadzenia pszczynianek. W połowie seta kontuzji pleców doznała Marcelina Franczuk. Ten fakt paradoksalnie zadziałał na niekorzyść Darii i Julii – przegrały 21:18. Trzeci set był huśtawką wyniku i nastrojów. Wysoko prowadziły Pławecka i Zimnol, ale to Franczuk/ Chojnacka zagrywały lotkę meczową jako pierwsze. Jednak i w tym momencie Daria i Julia pokazały siłę charakteru. Obroniły meczbola, zdobyły punkt i ostatecznie wygrały ponownie 22:20. Podopieczne trenera Damiana Pławeckiego zdobyły tym samym złoty medal oraz tytuł mistrzyń Polski.

Można obejrzeć finałowy mecz naszych zawodniczek.

Julia Pławecka dodatkowo przywiozła do Pszczyny brązowy medal w grze pojedynczej. W ćwierćfinale gładko pokonała faworytkę turnieju Aleksandrą Radziszewską z UKS Hubal Białystok, wygrywając z nią mecz w dwóch setach. W półfinale uległa jednak (20:22, 12:21) swojej koleżance z reprezentacji Śląska – Joannie Podedworny (UKS Unia Bieruń).

Joasia, utalentowana 13-latka z Bierunia, podopieczna trenerów Szymona Kostki i Wojciecha Palikija, w finale zmierzyła się z 16-letnią Weroniką Górniak z UKSB Milenium Warszawa. Wygrała pierwszego seta do 14. W dwóch kolejnych inicjatywę przejęła jednak starsza rywalka, która ostatecznie zwyciężyła do 14 i 13, w całym meczu 2:1. Zawodniczka UKS Unia Bieruń zdobyła srebro.