Zmarł Andrzej Maria Marczewski

0
Andrzej Maria Marczewski; fot. Teatr Mały

Dziś (24 listopada) w południe zmarł Andrzej Maria Marczewski – reżyser, autor, dramaturg, dyrektor Teatru Małego w Tychach w latach 2013–2016. Miał 73 lata. O śmierci artysty poinformował Teatr Mały.

W historii polskiego teatru zapisał się jako pierwszy inscenizator „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa oraz jedyny reżyser, w dorobku którego znalazły się wszystkie utwory dramatyczne Karola Wojtyły.

„Po teksty swych ukochanych autorów sięgał również w latach pracy na tyskiej scenie. Niejednokrotnie inscenizował również własne sztuki, w centrum których zawsze znajdował się człowiek, którym targały takie prawdy jak wiara, moralność i miłość. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Zespół Teatru Małego w Tychach” – czytam na profilu facebookowym TM.

W latach 1974-1977 pracował w Wytwórni Filmów Czołówka, następnie jako dyrektor naczelny i artystyczny w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (1977-1981), potem na podobnym stanowisku w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (1981-1984) oraz w Teatrze Rozmaitości w Warszawie (1982-1985).

W 1985 r. wyjechał na rok do Jugosławii, gdzie reżyserował w teatrach w Belgradzie, Splicie, Dubrowniku, Mostarze i Sarajewie.

Od 1986 do 1988 r. pracował jako dyrektor naczelny i artystyczny w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, skąd przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie w latach 1988-1994 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego, a dodatkowo w 1991 pełnił obowiązki dyrektora naczelnego miejscowej opery.

Współpracował z Telewizją Polską i z teatrami w Bielsku-Białej, Łodzi (Teatr Nowy), Słupsku (Nowy Teatr im. Witkacego), Białymstoku (Teatr Dramatyczny) oraz ze scenami zagranicznymi.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here