Zmarł Jan Wieczorek

0
Jan Wieczorek (1933-2019); fot. J. Jędrysik

W sobotę wieczorem, 9 lutego br. zmarł Jan Wieczorek, długoletni przewodniczący Rady Miejskiej w Bieruniu, jeden z ojców założycieli samorządnego Bierunia – poinformował nas dziś Krystian Grzesica, burmistrz miasta.


Jan Wieczorek miał 85 lat. Urodził się 5 października 1933 r. w Bieruniu Starym. Maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym imienia Adama Mickiewicza w Katowicach. W 1956 ukończył studia w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Metalurgicznym. Pracę zawodową rozpoczął w Zakładach Chemicznych Nr 1 w Bieruniu Starym.

Pełnił wiele funkcji społecznych i politycznych: prezesa Klubu Sportowego Unia (1966-1991), przewodniczącego Samorządu Mieszkańców Bierunia Starego (1987-1989), bezpartyjnego radnego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach (1980-1989), przewodniczącego Społecznego Komitetu Obchodów 600-lecia Nadania Praw Miejskich Bieruniowi od 1987 r., wiceprzewodniczącego Rady Miasta Tychy (1990-1991, kiedy Bieruń był jeszcze w granicach administracyjnych Tychów), przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieruniu (1991-1998, 2002-2006).

Jan Wieczorek był założycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia 600-letniego Bierunia. W uchwale Rady Miejskiej nadającej mu w 2001 r. tytuł „Zasłużony dla miasta Bierunia”: „Wniósł osobisty i niezaprzeczalny wkład w odrodzenie i rozwój lokalnej samorządności. Był założycielem grupy inicjatywnej, której działania w dużej mierze przyczyniły się do uzyskania samodzielności administracyjnej Bierunia w 1991 r. Za swą działalność wielokrotnie został nagradzany, m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski”.

Jan Wieczorek interesował się lokalną historią, tradycjami i legendami. Zajmował się rzeźbą. To on był jednym z współtwórców ruchomej szopki w kościele pw. św. Bartłomieja w Bieruniu.

„Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Jana Wieczorka – długoletniego przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieruniu, jednego z ojców założycieli samorządnego Bierunia, twórcę Stowarzyszenia 600-letniego Bierunia, Zasłużonego dla Miasta Bierunia. Jego odejście to ogromna strata dla naszego miasta.
Niech spoczywa w pokoju!” – napisał na swoim koncie facebookowym Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia.

Pogrzeb Jana Wieczorka odbędzie się w piątek, 15 lutego, o godz. 10.00 w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here