Zmarł Klemens Ścierski

0
Klemens Ścierski (1939-2018), fot. UM Lędziny

Jak poinformował portal Urzędu Miasta Lędziny, 1 listopada r. zmarł Klemens Ścierski – były dyrektor Elektrowni Łaziska, minister przemysłu i handlu w latach 1995-96, poseł, senator, Zasłużony Obywatel Miasta Lędziny.

Urodził się 8 listopada 1939 r. W 1963 r. ukończył studia o specjalności energetyka jądrowa na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej. Kształcił się też na kursach menedżerskich i z zakresu zarządzania. Odbył również amerykańsko-polskie studia podyplomowe z zakresu przyjaznej dla środowiska restrukturyzacji przemysłu ciężkiego.

Przez rok pracował na Politechnice Śląskiej jako asystent. W 1964 r. przeszedł do pracy w Elektrowni Halemba, gdzie był kierownikiem bloku i dyżurnym ruchu. W latach 1971–1978 był kierownikiem pionu remontów w Elektrowni Siersza. W latach 1978–1995 był związany z Elektrownią Łaziska, do 1983 jako dyrektor techniczny, następnie dyrektor naczelny.

Od marca 1995 r. do grudnia 1996 r. pełnił funkcję ministra przemysłu i handlu w rządach Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza. W 1997 r. powrócił do pracy w Elektrowni Łaziska, gdzie był wiceprezesem zarządu i dyrektorem. Od 2001 r. pracował jako dyrektor Południowego Koncernu Energetycznego SA Elektrownia Łaziska.

Był wynalazcą, autorem około 50 patentów technologicznych. Działał w Stowarzyszeniu Wynalazców i Racjonalizatorów Polskich (w tym jako wieloletni wiceprezes tej organizacji).

W latach 1993–1997 pełnił mandat poselski z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, w Sejmie należał do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Systemu Gospodarczego i Przemysłu oraz Komisji Integracji Europejskiej. W 1997 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. Ponownie znalazł się w parlamencie w grudniu 2004; objął mandat senatorski po wyborach uzupełniających w okręgu rybnickim, rozpisanych po śmierci Adama Graczyńskiego. Mandat zdobył z ramienia Unii Wolności, pod koniec kadencji należał do Koła Senackiego demokraci.pl. W 2005 nie ubiegał się o reelekcję. Został później doradcą wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

Jak informuje lędziński ratusz, pogrzeb Klemensa Ścierskiego odbędzie się w czwartek, 8 listopada, o godz. 11.00 w Kościele pw. św. Anny w Lędzinach.

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here