Zmarł ks. Jerzy Kempa – były bujakowski proboszcz, pszczelarz i założyciel ogrodu botanicznego

0
Ks. kanonik Jerzy Kempa podczas mszy św. z okazji 50-lecia swojego kapłaństwa; fot. ks. Jacek Kempa, www.sw-mikolaj.katowice.opoka.org.pl
Reklama

Ks. kanonik Jerzy Kempa zmarł 30 września br. Miał 83 lata. Był wieloletnim proboszczem w Bujakowie, twórcą parafialnego ogrodu botanicznego i kapelanem śląskich pszczelarzy. Doprowadził do utworzenia w Bujakowie Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego. Był współautorem monografii historycznej Bujakowa. Jego pogrzeb odbędzie się 3 października.

Urodził się 8 marca 1936 r. w Orzeszu Woszczycach. Ojciec był górnikiem, matka zajmowała się domem. Po zdaniu w 1955 r. egzaminu dojrzałości, ze względu na trudne warunki materialne rodziny, przez dwa lata pracował fizycznie w Mikołowskiej Fabryce Maszyn Górniczych.

W 1956 zgłosił się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, „czując od lat powołanie do stanu duchownego”. Napisał pracę magisterską zatytułowaną: „Sekta Świadków Jehowy” na seminarium naukowym ze Starego Testamentu. Święcenia prezbiteratu otrzymał w Katowicach 24 czerwca 1962 r. z rąk bp Herberta Bednorza.

Pracę duszpasterską rozpoczął na zastępstwach wakacyjnych w rodzinnej parafii w Woszczycach oraz Bazylice w Piekarach Śląskich. Pierwszą placówką wikariuszowską księdza Jerzego była parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piaśnikach (1962-1964). Następnie posługiwał jako wikariusz w parafii Matki Bożej Różańcowej w Moszczenicy (1964-1967), Opatrzności Bożej w Ligocie koło Bielska (1967-1970), św. Józefa w Chorzowie (1970-1973), św. Marii Magdaleny w Bełku (1973-1974) i św. Mikołaja w Bujakowie. Został ustanowiony proboszczem w Bujakowie 28 września 1977 r.

W Bujakowie wybudował dom parafialny, w którym urządzono dom zakonny Sióstr Służebniczek NMP. Jako proboszcz troszczył się o pięćsetletni kościół parafialny prowadząc konieczne remonty. Od 1999 r. był duszpasterzem pszczelarzy w archidiecezji katowickiej. W parafialnym ogrodzie prowadził pasiekę. Przy parafii założył powszechnie znany ogród botaniczny. Był współautorem monografii ukazującej dzieje miejscowości i parafii Bujaków.

Reklama

Przyczynił się do ożywienia kultu Maryi, umieszczając odrestaurowaną zabytkową figurę w ołtarzu kościoła parafialnego. Uwieńczeniem duszpasterskiej troski ks. Jerzego była koronacja figury Matki Bożej Bujakowskiej i utworzenie w Bujakowie Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego.

W uznaniu zasług dla Kościoła otrzymał godność kanonika honorowego Kapituły Metropolitalnej Katowickiej. W 2002 r. przeszedł na emeryturę, pozostając w domu w Bujakowie. Tam zmarł 30 września br. w 83 roku życia i 57 roku kapłaństwa.

Zostanie pochowany 3 października na cmentarzu parafialnym w Bujakowie.

(JJ), źródło: katowicki „Gość Niedzielny”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here