Zmarł ks. kanonik Izydor Harazin. Pogrzeb w sobotę

0
śp. ks. Izydor Harazin (1947-2021), fot. Parafia Podwyższenia Krzyża Św./fb
Reklama

Zmarł ks. kanonik Izydor Harazin. Smutną wiadomość przekazała  23 marca na swoim profilu facebookowym parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 27 marca.

„Przepełnieni smutkiem ziemskiego rozstania, ale i nadzieją wiecznego zmartwychwstania informujemy, że dziś nad ranem zmarł ks. kanonik Izydor Harazin. Informacje o pogrzebie przekażemy w najbliższym czasie. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!” – napisano na Facebooku pszczyńskiej parafii.

Jak podaje parafia pszczyńska, uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 27 marca 2021 r.:
o godz. 9.00 – eksportacja w parafii Świętej Barbary w Katowicach-Giszowcu
o godz. 15.00 – pogrzeb w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach.

Śp. ks. Izydor Harazin urodził się 12 kwietnia 1947 r. w Brzeźcach w rodzinie Antoniego i Klary z d. Smolorz. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, gdzie w 1965 r. zdał maturę. Studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie (1965-1972). Jak podaje internetowa Encyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku, w  latach 1966-1968 ksiądz odbył służbę wojskową w tzw. kleryckiej jednostce w Bartoszycach. Służył w jednej kompanii z ks. Jerzym Popiełuszką.

Święcenia kapłańskie przyjął 30 marca 1972 r. z rąk bpa Herberta Bednorza.

Jak podaje Grzegorz Sztoler w monografii Brzeźc, ksiądz Harazin pracę duszpasterską rozpoczął w Brennej. Jako wikary pracował także od 1975 r. w Żorach, a od 1979 r w Kobiórze. W 1983 otrzymał dekret budowniczego kościoła w Katowicach-Giszowcu. Rok później został mianowany proboszczem parafii pw. św. Barbary w Giszowcu. Dzięki staraniu ks. Harazina utworzono w świetlicę środowiskową profilaktyczno-wychowawczą im. św. Brata Alberta dla najbardziej potrzebujących dzieci.

Reklama

W 2008 r. został mianowany przez abpa Damiana Zimonia kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej w Katowicach. 26 sierpnia 2012 przeszedł na emeryturę. Jak podaje  Encyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku, w 2012 r. został mianowany przez abpa Wiktora Skworca kapelanem Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES w Katowicach oraz opiekunem duchowym Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w parafii św. Barbary w Katowicach- Giszowcu.

Jak czytamy na stronie parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie, w parafii tej posługiwał od 2015 r.

(r), źródło: Encyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku, G. Sztoler, „Brzeźce. Monografia historyczna parafii i wsi”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here