Zmarł Paweł Skupin. Pogrzeb w sobotę

0
śp. Paweł Skupin, fot. UM Pszczyna

11 kwietnia zmarł Paweł Skupin, trener, legenda pszczyńskiej lekkoatletyki. Miał 93 lata.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 17 kwietnia, o godz. 10.30 w kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie. 

Paweł Skupin urodził się 14 lutego 1928 r. w Katowicach. Do Pszczyny przybył wraz z rodzicami i rodzeństwem w 1937 r. Tu ojciec, pracownik kolei, wybudował dom.

Jak opowiadał Barbarze Solarskiej (w książce „Sport w Pszczynie”), początkiem sekcji lekkoatletycznej w Pszczynie był moment w 1948 r., kiedy grupa młodych zapaleńców wyplewiła zarośniętą trawą bieżnię na stadionie i jesienią zorganizowała tam pierwsze zawody lekkoatletyczne.

„Ze sportem związał się na całe życie. Był zawodnikiem, a przez kilkadziesiąt lat trenerem i pasjonatem lekkoatletyki. Początkowo zajmował się piłką nożną, siatkówką i koszykówką. Ale ukochał lekką atletkę, z którą nie rozstawał się od 1954 roku do niemal ostatnich lat życie” – czytamy na stronie MORiS Pszczyna.

Trenowaniem zawodników Paweł Skupin zajmował się przez ponad 60 lat. Przez niemal 10 lat szkolił lekkoatletów w Klubie Sportowym „Ziemowit” Lędziny i Kolejarz Katowice. W latach 50. najzdolniejszymi wychowankami Pawła Skupina byli Tadeusz Majsner (biegi średnie, reprezentant Polski juniorów) oraz Jan Kryut (biegi średnie i biegi przez przeszkody, reprezentant Polski). Pod jego skrzydłami swoją sportową karierę rozpoczynał również Roland Brehmer, olimpijczyk z 1968 roku w Meksyku. W 1987 r. brąz w wielobojach na Mistrzostwach Polski juniorek zdobyła Katarzyna Grabowska, a w 1996 ten wynik powtórzyła Agnieszka Szczypka. Mając prawie 80 lat, doprowadził do medalu Mistrzostw Polski juniorów kolejnych dwóch podopiecznych – Szymona Kamińskiego (srebro w biegu na 800 metrów w hali) oraz Bartłomieja Kempnego (m.in. dwukrotne złoto w rzucie oszczepem). W 2017 r. P. Skupin został uhonorowany statuetką Żubra Starosty Pszczyńskiego.

Smutną wiadomość o śmierci P. Skupina przekazał dziś (12.04) Urząd Miejski w Pszczynie.

(reb)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here