Zmarł Rudolf Trunk

0
fot. arch
Reklama

Dziś (2.07) odbył się pogrzeb Rudolfa Trunka, muzyka, nauczyciela, wieloletniego dyrygenta chóru „Lutnia” w Pszczynie. R. Trunk zmarł 27 czerwca. Miał 80 lat.

Urodził się w 1940 r. Pszowie. Pochodził z bardzo muzykalnej rodziny. Po maturze w LO w Wodzisławiu rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim w Raciborzu, na kierunku muzycznym. W 1969 r. ukończył studia na Akademii Muzycznej  w Katowicach na Wydziale Pedagogicznym dla czynnych nauczycieli. Rok później trafił do Pszczyny –  był kierownikiem zajęć pozalekcyjnych w Liceum Ekonomicznym.  Pracował potem w szkołach podstawowych w Bojszowach, Jankowicach, Międzyrzeczu, Frydku, Kobiórze i w SP nr 1 w Pszczynie. Pod koniec lat 60. i w latach 70. przez sześć lat prowadził chór „Jutrzenka” w Bojszowach, który w latach 90. reaktywowano jako chór kościelny. W 1978 r. został dyrygentem chóru „Lutnia” (to najstarszy chór na Śląsku działający nieprzerwanie od 1907 r.) w Pszczynie i praca ta trwała do 2000 r.

Rudolf Trunk zmarł 27 czerwca br. Msza św. pogrzebowa odbyła się 2 lipca w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie. Pochowany został na cmentarzu Wszystkich Świętych w Pszczynie.

„Dziś w kościele Wszystkich Świętych mszą pogrzebową pożegnaliśmy RUDOLFA TRUNKA.
Był świetnym pianistą, improwizatorem, dyrygentem, organistą, po prostu znakomitym muzykiem. Dla mnie osobiście był pierwszym prawdziwym nauczycielem harmonii. Ale nie tej książkowej, schematycznej, sztampowej. Harmonii żywej, błyskotliwej, odważnej, soczystej, czasami wręcz, jak na kościelne wnętrza, obrazoburczej. To właśnie On sprezentował mi „Preludia swingowe” Filipa Nowaka, które stały się pierwszym krokiem w odchodzeniu od „grzecznej” klasycznej harmonii. To właśnie Jego niezliczone alterowane akordy, raz zasłyszane, zawsze potem niemalże same cisnęły mi się pod palce. Miał też swoje słabości, jak każdy z nas. Mimo to pozostanie dla mnie jedną z najciekawszych, najbarwniejszych i najważniejszych postaci, jakie spotkałem na swojej muzycznej drodze” – napisał na swoim fb Damian Stania, muzyk, kompozytor z Pszczyny.

(reb), notka biograficzna na podst.

Reklama
Sto lat ze śpiewem. „Lutnia” 1907-2007 Barbary Solarskiej

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj