Zmarł Stanisław Niemczyk, wybitny architekt

0
Stanisław Niemczyk (1943-2019); fot. Marian Jamrozy

Dziś (13 maja) zmarł Stanisław Niemczyk, wybitny architekt, mieszkający w Tychach. Miał 76 lat. Zasłynął projektami niezwykłych kościołów. Najsłynniejszym jego dziełem jest świątynia pw. Ducha Świętego w Tychach Żwakowie.

Stanisław Niemczyk urodził się w 1943 r. w Czechowicach-Dziedzicach. W 1968 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1968 r. pracował w Miastoprojekcie w Tychach. Projektował zespoły mieszkaniowe i obiekty usługowe, ale do historii architektury przeszedł dzięki pięknym i oryginalnym projektom kościołów.

Trzy jego najsłynniejsze dzieła to świątynia pw. Ducha Świętego w Tychach Żwakowie, kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach oraz będący nadal w budowie kamienny kompleks świątynno-klasztorny św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach Paprocanach, w pobliżu, którego S. Niemczyk mieszkał i tworzył. W budowie są też zaprojektowane przez Stanisława Niemczyka kościoły pw. św. Ojca Pio w Tychach Mąkołowcu i pw. św. Jana Pawła II w Pszczynie.

Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach Żwakowie, zaprojektowany przez Stanisława Niemczyka; fot. J. Jędrysik
Fot. J. Jędrysik

Stanisław Niemczyk był laureatem Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich w 1998 r. W 2000 r. Jan Paweł II przyznał mu odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża), jedno z najwyższych przyznawanych przez  Stolicę Apostolską w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła. W 2011 r. otrzymał od Papieskiej Rady ds. Kultury medal Per Artem ad Deum (Przez sztukę do Boga).

W 2014 r. Stanisław Niemczyk został laureatem nagrody „Totus Tuus 2014” w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, przyznawanej przez papieską Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nagrodę przyznaje się ludziom, którzy oddali się służbie dobru, pięknu i prawdzie.

Fragment kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach Paprocanach; fot. JJ

(J)

Dodaj komentarz