Zmarł Zbigniew Skorek

0
Zbigniew Skorek (1949-2021); fot. migreska.wixsite.com

Zmarł Zbigniew Skorek, znany tyski twórca kultury, nauczyciel i wychowawca. Był założycielem Amatorskiego Teatru Ruchu i Pantomimy Migreska. Odszedł 1 czerwca br. w wieku 71 lat.

Zbigniew Skorek z wykształcenia był polonistą i kulturoznawcą, wieloletnim nauczycielem muzyki, ruchu scenicznego i pantomimy.

W 1974 r.  Z. Skorek założył Migreskę. Teatr działał m.in. w Spółdzielczym Domu Kultury, a potem w Teatrze Małym. Przez Migreskę przewinęło się kilka pokoleń młodzieży. Głównym celem Zbigniewa Skorka było rozwijanie wyobraźni młodych ludzi, zdolności ekspresyjnych ciała, umiejętności obserwacji świata.

Wśród jego wychowanków są m.in.: Ireneusz Krosny (najbardziej znany w Polsce mim, twórca Teatru Jednego Mima), Dagmara Łanucha (twórczyni wielokrotnie nagradzanego Autorskiego Teatru Ruchu WAMPA), Piotr Jasek (prozaik, poeta, autor tekstów piosenek, z zawodu scenarzysta), Mariusz Drozdowski (zawodowy aktor-mim, tancerz, nauczyciel pantomimy i ruchu scenicznego pracujący m.in. w Operetce Śląskiej).

Jak poinformowała rodzina, msza św. pogrzebowa Zbigniewa Skorka odbędzie się w sobotę, 5 czerwca w kościele bł. Karoliny w Tychach o godz. 12.00. Pół godziny wcześniej trumna wystawiona będzie w kaplicy przy kościele. Z. Skorek zostanie pochowany na cmentarzu w Wartogłowcu.

Na Facebooku zawiązała się grupa Zbigniew Skorek – in memoriam, gdzie publikowane są wspomnienia i zdjęcia o panu Zbyszku, Migresce, jej członkach i występach teatru.

(J)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here