Zmarła Jadwiga Masny

1
Jadwiga Masny, fot. powiat pszczyński
Reklama

15 października zmarła Jadwiga Masny, nauczycielka, dyrygentka, znawczyni folkloru, zaangażowana m.in. w „Śląskie śpiewanie”. Miała 72 lata. Pogrzeb odbędzie się 20 października w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie.

Jej pasją była chóralistyka. Ukończyła Studium Nauczycielskie w Cieszynie na kierunku muzycznym i studia w filii UŚ w Cieszynie (wychowanie muzyczne).

Pracowała w SP w Piasku, gdzie prowadziła nauczycielski chór im. Paderewskiego. Była nauczycielem muzyki w SP nr 5 w Pszczynie, prowadziła tam 70-osobowy chór szkolny. W latach 80. została metodykiem do spraw muzycznych w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Katowicach. W 1987 r. podjęła równocześnie pracę w nowej szkole w Radostowicach. Działały tu prowadzone przez nią chóry, dziecięcy i nauczycielski.

Zainicjowała tzw. „Śląskie śpiewanie” – występy, które przekształciły się w 1993 r. w festiwal. Jest współautorką regulaminu tego festiwalu. Co roku w maju odbywały się koncerty  galowe w Zabrzu w Domu Muzyki i Tańca pod przewodnictwem prof. Adolfa Dygacza, a Jadwiga Masny przewodniczyła przeglądom regionalnym.

Od lat 80. prowadziła Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki”. Do jego repertuaru dodała melodie oparte na starych, autentycznych skalach modalnych. Zespół regularnie uczestniczył w przeglądach folklorystycznych, zdobywał nagrody i wyróżnienia, trzykrotnie reprezentował Śląsk w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Reklama

W 2015 r. otrzymał Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2010 r. „Radostowianki” nagrały płytę: „Jak jo byde syna miała”. Nagranie to uzyskało wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie radiowym (program II). Krótko po tym zainteresował się „Radostowiankami” jazzman Adam Oleś i we współpracy z jego zespołem jazzowym powstała płyta, która zdobyła Nagrodę Folkowego Fonogramu Roku 2012.

W 2013 r. Jadwiga Masny została pierwszą laureatką wyróżnienia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” w kategorii Kobieta Obyczajów i Tradycji.

Zmarła 15 października. Pogrzeb odbędzie się w kościele Wszystkich Świętych 20 października o godz. 12.00. Zmarła zostanie pochowana na cmentarzu Wszystkich Świętych.

(r), notka biograficzna na podst. tekstu „Spełnione marzenia” Barbary Solarskiej, UTW Pszczyna

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here