Zniszczenia na cmentarzu żydowskim w Pszczynie

1
fot. S. Pastuszka/fb

Wczorajsza (1.07) wichura dokonała zniszczeń na cmentarzu żydowskim w Pszczynie.

Jak podaje Sławomir Pastuszka, społeczny opiekun tego cmentarza, złamało się ogromne drzewo. Zniszczonych zostało pięć lub sześć zabytkowych pomników, w tym dwa zostały połamane na kawałki. Konstrukcja jednego grobowca została naruszona.

Sławomir Pastuszka od wielu lat opiekuje się pszczyńskim kirkutem. Sukcesywnie odnawia kolejne nagrobki, dokonał inwentaryzacji cmentarza, bada historię pszczyńskich Żydów, jest autorem publikacji na ten temat, oprowadza po nekropolii. Jak napisał dziś (2.07) na swoim Facebooku, jest zrozpaczony zniszczeniami po ostatniej nocy.

fot. S. Pastuszka/fb

„Zamiast planować i realizować kolejne renowacje, muszę się po raz kolejny zajmować naprawą zniszczeń, które dokonują drzewa i którym można było zapobiec. Przynajmniej 10 dużych drzew na cmentarzu poważanie zagraża życiu odwiedzających, jak i samym pomnikom oraz hali przedpogrzebowej” – napisał S. Pastuszka. Zaapelował do władz Pszczyny i powiatu pszczyńskiego o spotkanie na cmentarzu oraz pomoc w usunięciu drzewa i naprawie zniszczeń.

(r)

Więcej o społecznym opiekunie cmentarza żydowskiego w Pszczynie i o tym cmentarzu poniżej:

Społeczny opiekun cmentarza żydowskiego doceniony w Warszawie

1 KOMENTARZ

  1. …podziwiam Tego Pana w zaangażowanie pielęgnacji lokalnej historii. Trzymam kciuki za kontynuację pasji i mam nadzieję, że ktoś jeszcze się dołączy ze sprzętem, by usunąć powalone, stare drzewa. Niedawno wędrowałem po cmentarzu i stwierdziłem, że dom przedpogrzebowy można uratować……., jednak trzeba na to finanse…..

Dodaj komentarz