Zostałem generałem, wy też będziecie

0
Moment ślubowania; fot. J. Jędrysik
Reklama

– Obowiązkowość, uczciwość i odwaga – to trzy cechy, które powinny was charakteryzować – mówił generał Roman Polko do uczniów szkół mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego. 18 października na placu w Parku Miejskim Solidarności w Tychach odbyło się ślubowanie klas pierwszych mundurowych z Tychów, Bielska-Białej, Cieszyna i Olkusza.

Młodzież przemaszerowała spod siedziby tyskiego ZDZ przy ul. Budowlanych na plac w Parku Miejskim Solidarności. Było to 220 uczniów z czterech szkół mundurowych działających pod egidą ZDZ w Katowicach (Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach, Zespół Szkół w Bielsku-Białej im. gen. Stanisława Sosabowskiego, Zespół Szkół w Cieszynie i Zespół Szkół w Olkuszu).

Po złożenie meldunku Jackowi Kwiatkowskiemu, prezesowi ZDZ uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt i odśpiewano hymn narodowy. Bożena Uszok-Jarek, dyrektor Zespołu Szkół w Tychach wraz z przedstawicielami Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie zainicjowała dwa armatnie wystrzały.

Wśród zaproszonych gości był m.in.: generał Roman Polko (były szef jednostki komandosów GROM i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, uczestnik operacji wojskowych w Kosowie, Afganistanie i Iraku), wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka, przewodnicząca Rady Miasta Tychy Barbara Konieczna, ppłk Wojciech Zadra, szef Wojskowej komendy Uzupełnień w Tychach, Janina Półtorak, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich oraz kombatanci z 98-letnim porucznikiem Kazimierzem Pawlakiem na czele.

– To już 15. ślubowanie klas I mundurowych. Wszystko zaczęło się właśnie w Tychach w 2005 r., kiedy podpisaliśmy porozumienie z ówczesnym szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach i dowódcą I Brygady Obrony Powietrznej Kraju w Bytomiu w sprawie utworzenia w ZDZ Katowice szkół mundurowych – mówił Jacek Kwiatkowski – prezes zarządu ZDZ Katowice. – Pierwsze trzy powstały takie placówki powstały w Tychach, Bytomiu i w Częstochowie. Dziś jest ich 11 w województwie śląskim i małopolskim. To ponad 1300 uczniów, w tym ok. 650 pierwszoklasistów mówił prezes Kwiatkowski.
– Poza standardowym kształceniem, klasy mundurowe mają dodatkowy program zajęć obronnych (sztuki walki, strzelanie, umiejętność poruszania w terenie, j. angielski). Współpracujemy od lat m.in. z 18. Bielskim Batalionem Powietrzno-Desantowym czy 34. Dywizjonem Obrony Powietrznej Kraju w Bytomiu, Centrum Wyszkolenia Misji Pokojowych w Kielcach i 1 Pułkiem Komandosów w Lublińcu. Wielu naszych absolwentów kontynuuje naukę na wyższych uczelniach wojskowych i zostaje zawodowymi żołnierzami – zakończył prezes ZDZ w Katowicach.

Reklama

Bezpośrednio na sztandar ślubowali: Wiktoria Dziadek (Tychy), Mateusz Nowak (Olkusz), Dawid Staniek (Cieszyn) i Mateusz Puto (Bielsko-Biała), a wraz z nimi wszyscy pierwszoklasiści.

– Obowiązkowość, uczciwość i odwaga – to trzy cechy, które powinny was charakteryzować – mówił do młodzieży gen. Roman Polko.

Odpowiedzialność. Kiedyś rozmawiałem z oficerem elitarnej brytyjskiej jednostki komandosów SAS. W jego liceum nigdy nikt nie przyszedł nieprzygotowany czy też bez odrobionego zadania domowego – mówił generał.

Uczciwość. Podczas jednego z kursów wojskowych w USA, w którym uczestniczyłem, codziennie odbywał się pisemny egzamin z zajęć z poprzedniego dnia. Instruktor zadawał pytania i wychodził. Jeden z oficerów próbował ściągać. Z sali wyrzucili go koledzy. Zapytałem dlaczego? „Dzięki ściąganiu on zda ten egzamin, a później będzie dowodził w boju i przez niego zginą ludzie. Tak nie może być” – usłyszałem.

Odwaga. Kiedy kończyłem szkołę oficerską, miałem wpisane w dokumentach „Swoim własnym zdaniem, które odbiegało od przyjętych standardów działania, drażni przełożonych”. To był efekt mojego otwartego podejścia do edukacji. Zachęcam was do rozmów z nauczycielami, tak jak robili to uczniowie Sokratesa. Należy pytać, wątpić, dyskutować… Dążcie do tego, abyście byli podmiotem procesu edukacyjnego. Tylko krytyczna postawa może do czegoś prowadzić. Ja dzięki temu zostałem generałem, wy też będziecie. Tego wam życzę – zakończył gen. Polko.

Ślubowanie zakończyła defilada pododdziałów i żołnierskim poczęstunkiem dla zaproszonych gości oraz uczniów. Oprawę artystyczną przysięgi zapewnili: Tyski Chór Mieszany Presto Cantabile, Orkiestra Dęta Tauron Elektrownia Łaziska oraz dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego „Smyki”. Na placu można było obejrzeć sprzęt wojskowy – m.in. karabin maszynowy UKM-2000 i pojazdy opancerzone HMMWV „hummer”.

Zapewne dość mocno świecące słońce (jak na październik), mundury, wiek ślubujących (nastolatkowie), wyczerpujący dzień i stres spowodowały, że podczas uroczystości uczniowie mdleli. Jeden z nich upadł bezwładnie na bruk.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj